Publisher
ČTK
16.08.2022 08:10
Czech Republic

Prague


back to article
10 comments
Hm,...
šakal
| 19.08.22 12:43
… tak z tohohle mám fakt strach! „Výtvarná soutěž… budou navýšeny opěrné zdi…“

Fakt si někdo, kdo to tam zná, myslí, že to místo potřebuje „navýšit“ opěrné zdi a „více prostoru pro výtvarné dílo“?! Mně snad trefí!...

Všechna plesnivá, poscaná, posprejovaná a pozvracená místa v Praze spojuje nezvládnuté řešení nějakého dopravněinženýrského problému, což se navenek s železnou pravidelností projeví vznikem vysoké opěrné zdi. Zdi jako lapače prachu a solných výkvětů, zdi jako pisoáru, zdi jako plátna pro tvůrčí neklid mnoha nepovolaných a nikoho z vyvolených, zdi jako terče vandalismu, zdi jako svědectví bezradnosti… A už si s ní dál nikdo neláme hlavu; jen se pak okolo hromadí špína a vztek.

Praha má jen asi dvě místa, kde se ve 20. století stavba opěrných zdí opravdu povedla – jsou to zdi Letenského a Žižkovského tunelu (oba ze stejného času raných padesátých let a pravděpodobně od stejného autora). Je to skoro nepochopitelné, protože jinak něco tak pěkně nenajdete v Praze nikde jinde. Letenský tunel sice přišel o své krásné osvětlovací pásy traktované ve stylu „bruselu“… ale opěrné zdi v ulici Nad štolou jsou pořád pěkné. I zemní opěry na Žižkově, jsou vytvořeny s citem pro lidské měřítko, mají střídmé ale důstojné výtvarné pojetí. A navíc v celkovém řešení je na Tachovském náměstí urbanisticky důvtipně propleten výstup z tunelu s podchodem bývalé trati. Jen by se měla toho místa dotknout citlivá ruka údržby, která tu přeci jen chybí, ale to nebudiž záminkou k nějaké rozdychtěné kreativitě!

Opravdu nechápu, CO na TOM komu vadilo?! Skutečně někdo čeká, že se místo humanizuje „navýšením opěrné zdi“?! To vážně doufáme, že se bude ze Žižkova do Karlína šupajdit veseleji kolem reliéfu nějakého „mladého umělce“… nebo snad dokonce – nedej bůh(!) – „úspěšného a uznávaného výtvarníka“? Věci, které fungují, nechte na pokoji. (Bezbariérový nástup z Tachovského náměstí na cyklostezku můžete udělat i bez toho.)

Pracky pryč od Žižkovského tunelu! (>:- [ )
Údržba
Vích
| 22.08.22 04:09
Taky bych byl s navyšováním opatrný, vznikne tím ještě větší a tmavší kaňon. Někdy stačí pravidelná údržba a úklid a dobré veřejné osvětlení, aby se místo stalo pěkným, čistým a bezpečným.
Re: šakal
| 22.08.22 07:37
Opět – doufám – šakala uklidním. Nejde o velké navýšení, jde o srovnání terénu v souvislosti s rekonstrukcí celého náměstí, která současný stav rozhodně pozvedne. Více např. na: https://www.ov-a.cz/cs/uprava-tachovskeho-namesti/
To bylo vysoutěžený,...
šakal
| 23.08.22 05:31
... a bude se to podle tohohle návrhu dělat?

Nó, to nevypadá blbě! Je dobře, že se ten prostor zjednoduší. Jelikož už okolo nehoukají vlaky, je asi ponechávání stávajícího podchodu trati jen zbytečným sentimentem. Takhle je to jasné, srozumitelné a provozně nenáročné.
Nejsou mi tam ale jasné moc ty "navýšené opěrné zdi". Jako že nástup do tunelu bude mít trochu vyšší horní hranu zárubních zdí kvůli částečnému vydvižení okolního terénu? To ale bude zdvižení sotva znatelné už jen proto, aby se niveleta chodníků nerozešla se vstupy do sousedních domů. Místy to může být rozdíl možná tak do půl metru – maximalně. Takže tam prostor pro nějaké monumentální umění moc nevidím. A jelikož mě při pohledu na celkové řešení žádné jiné, vhodnější místo nenapadá, tak si říkam: to chtějí to "výtvarno" nacpat nad portál? Fakt nevím, jestli je to nutný...

Ale jo! Jinak to vypadá jako dobrá práce. Díky a zdravím! (7:- ))
2013
Vích
| 23.08.22 08:12
Koncepčně to vypadá OK, po 9 letech od data návrhu 2013 bych tam dnes ocenil více stromů a trávníků a větší prolnutí s parkem. Kytky jsou také umění...
Re: šakal, Vích
| 25.08.22 11:18
Bude se dělat podle tohoto návrhu, ale prošel tuším nějakým menším refreshem – víc stromů/zeleně. Už se těším až to bude, tunelem občas chodím. Kde přesně bude to soutěžené umčo ale netuším.

Mějte se!
LO
Vizualizace aktuálního návrh
| 12.09.22 05:48
Doplňuji pro šakala a Vícha: https://prazska.drbna.cz/z-kraje/praha-3/9920-jak-bude-vypad at-vyusteni-zizkovskeho-tunelu-praha-3-vyhlasila-vytvarnou-s outez.html
připomenutí lokální historie
Vích
| 14.09.22 09:31
Děkuju za odkaz, soutěžit se nechystám, ale z pohledu lokální historie by nebylo od věci rozšířit sem vítkovskou vinici nad tunelem a zábradlí a stěny nechat porůst vínem, tomu bych držel palce. www.prague.eu/cs/objekt/jidlo/3596/vinice-na-vitkove
k aktuálnímu návrhu
betonář
| 14.09.22 09:36
No jestli se dobře dívám, v rámci refreshe břibyly 4 záhonky, zato ale ubyly 2 stromy, a zdá se i některé sedací prvky. Vy co to tam znáte - nebyly by fajn alespoň v malé části profilu místo rampy schůdky? A na severní straně, kde je prostor, místo vysoké opěrné zdi alespoň zčásti taky nějaké stupně? Stávající stav je neskutečná hrůza, přesto ten svah na severní straně mi přijde o něco lepší, než koridor mezi dvěma vysokými zdmi.
... Jo
šakal
| 14.09.22 04:28
… děkuju za doplnění dalších obrázků! Z toho, co je vidět na „Pražské drbně“, je už jasné, že vstup do tunelu se prohloubí zrušením nepotřebného podchodu pod tratí. Tím se vlastně do jednoho celku spojí dvě původně rozdělené opěrné zdi při západní straně náměstí, jak je zřejmé z obrázku:
http://jdem.cz/fg4j86
Mimochodem, všimněte si, jak původní projektant šetřil těmi plnými plochami zdí (nejspíš taky kvůli úsporám první pětiletky) a nevytvořil zde před portálem žádný hluboký kaňon. Východní strana vstupu do tunelu se díky jemnému svahování zahradních úprav obejde jen s minimální zárubní stěnou. Je otázka, jestli tenhle citlivý přístup, který zářez před tunelem otevírá do okolí a brání vzniku stísněných pocitů, v nové době nezachovat. Pro mě je právě tohle doklad vnímavosti vůči potřebám pěších a znamením toho, že se nad věcí přemýšlelo.
Také si nejsem tak moc jistý tím, jak dalece náměstí prospějou ty navrhované umělé stupně podél fasád zdejších domů, kam se mají patrně umístit židličky a stolečky cukráren, kaváren a restaurací. Jako by se tím sugerovalo, že se Tachovské náměstí stane permanentním „gastrofestivalem“, což mi nepřipadá moc realistické ani na tamní hipsterské poměry. Jestli tuhle nákladnou a trvalou terénní úpravu nějak rozumně dokáže využít kupříkladu čistírna, půjčovna ručního nářadí nebo realitní kancelář, to tedy nevím… V takovém případě pouze obdržíme značnou část náměstí nezměnitelným způsobem rozbitou do celé série dílčích „praktikáblů“, které budou akorát překážkou pro pěší provoz i obyčejný každodenní úklid. Možná by bylo rozumnější ponechat tyhle detaily parteru na individuálním uspořádání ze strany těch nájemců okolních obchodních prostor, kteří to mohou opravdu potřebovat.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.