Opravovaná rotunda na Starém Městě by se mohla zpřístupnit veřejnosti

Publisher
ČTK
29.07.2022 18:05
Czech Republic

Prague

Praha - Kaple Nalezení svatého Kříže na rohu ulic Karolíny Světlé a Konviktské na pražském Starém Městě, která se nyní rekonstruuje, by se po dokončení prací mohla částečně otevřít veřejnosti. Novinářům to dnes řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Město začalo střechu románské památky z první poloviny 12. století opravovat v zimě a hotovo by mělo být koncem září. Při pracích dělníci objevili unikátní opukové obklady.


Stavbu, která je jednou ze tří románských rotund zachovaných v širším centru metropole, vlastní magistrát a využívá ji Starokatolická církev. "Rádi bychom se domluvili, aby tato památka nesloužila pouze Starokatolické církvi, ale aby ji dokázala v některých dnech zpřístupnit i Pražanům a návštěvníkům hlavního města, protože se jedná o opravdu unikátní stavbu," řekl Chabr.

Rekonstrukce se týká zejména střechy, kde práce odhalily cenný nález původní opukové krytiny z 12. století. "Opuka je kámen, kterým se v Praze stavělo zcela obvykle od nejranějších dob až hluboko do novověku, ale je zcela výjimečné a pouze v románské době možné, že byla použita jako střešní krytina. Zřejmě i zkušenosti s jejími vlastnostmi musely v pozdější době vést k tomu, že se opuka takto nadále nepoužívala, protože je na tento účel nevhodná," uvedl Ladislav Bartoš z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Desky podle něj zůstaly zachovány proto, že byly už ve středověku zakryty dalšími vrstvami krytiny. Památkáři je nyní zdokumentovali a následně byly opět zakryty, aby vydržely povětrnostní vlivy. V budoucnu by pak podle Bartoše bylo vhodné pomýšlet i na restaurování stěn vnějšku stavby, které jsou zčásti také stále tvořeny původními opukovými kvádry.
0 comments
add comment