Nevyužívanou budovu Skloexportu v Liberci se ani napotřetí prodat nepodařilo

Publisher
ČTK
01.02.2023 16:45
Czech Republic

Liberec

Liberec - Léta nevyužívanou budovu Skloexportu v Liberci se ani napotřetí prodat nepodařilo. Vyvolávací cenu snížil sice Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o dalších deset milionů na 57,01 milionu korun, nikdo ale nepřihodil a aukce v 10:00 skončila. Liberecký kraj ani město Liberec se třetího kola aukce nezúčastnily. Zda se uskuteční čtvrté kolo aukce, zatím není rozhodnuto, úřad aukci vyhodnocuje, řekla na dotaz ČTK mluvčí ÚZSVM Michaely Tesařové.


Sedmipodlažní budovu Skloexportu postavili podle projektu architekta Františka Vahaly na rohu ulic Žitavské a 1. máje v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu. Proslulý exportér českého skla ji získal v době komunistického režimu, firma zkrachovala ve druhé polovině 90. let. Stát budovu převzal v roce 2001, poslední nájemci ji opustili o osm let později. Stát se neúspěšně pokouší areál o podlahové ploše 9357 metrů čtverečních prodat od roku 2008. Podle odhadů potřebuje rekonstrukci za více než půl miliardy korun.

Budova léta patřila generálnímu finančnímu ředitelství. Poprvé objekt nabídlo v srpnu 2008, kdy soudní znalec stanovil minimální cenu na 84,6 milionu korun, zájemce se ale nenašel. Prodat se areál nepodařilo ani v dalších letech, kdy se cena postupně snižovala až na 45 milionů korun. V květnu 2020 převzal budovu ÚZSVM. Podle Tesařové o budovu neprojevila zájem žádná státní instituce, proto pro ni úřad hledá nového majitele prostřednictvím transparentní elektronické aukce.

Poprvé úřad budovu dražil 15. a 16. listopadu loňského roku s vyvolávací cenou přes 79 milionů korun. Jistinu složil jeden zájemce, ale nepřihodil a budova se neprodala. Podobně dopadlo druhé kolo aukce 20. a 21. prosince, i když se cena snížila na 67 milionů, a teď i třetí kolo navzdory dalšímu zlevnění. Podle náměstka libereckého primátora Adama Lenerta (ANO) je navzdory opakovanému zlevnění cena budovy stále příliš vysoká.

Liberec v minulosti o areál projevil zájem, získat objekt chtělo město bezúplatně, se státem se ale nedohodlo a odkoupit ji za tehdy požadovaných 67 milionů korun zastupitelé odmítli. Liberecký kraj chtěl loni na jaře budovu upravit pro ubytování až 500 ukrajinských uprchlíků, ale také neuspěl. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) by stát budovu prodávat neměl a měl by ji využít pro své úřady.
0 comments
add comment

Related articles