Náklady na novou radnici Prahy 7 dosáhly 362 milionů korun

Publisher
ČTK
05.03.2020 20:05
Czech Republic

Prague

Praha - Náklady na vybudování nové radnice Prahy 7 v ulici U Průhonu dosáhly 362 milionů Kč bez DPH. Provozní náklady budou čtyři miliony. Městská část ročně uspoří šest až sedm milionů. Na dotaz ČTK to dnes řekli starosta Jan Čižinský (Praha 7 Sobě) a místostarosta Pavel Zelenka (Praha 7 Sobě).


V ulici U Průhonu úředníci Prahy 7 pracují od pondělka tohoto týdne. Z budovy na nábřeží Kapitána Jaroše se musela radnice odstěhovat kvůli končící nájemní smlouvě. Za pronájem tu platila 11 milionů. Nový objekt koupila za 89 milionů korun.

"Máme nyní samozřejmě jen propočet provozních nákladů, realitu zjistíme až na konci alespoň jednoho roku. Je třeba ale dodat, že jsme byli v situaci, kdy nám 11milionový, relativně slušný nájem končil na konci roku 2019. Dělali jsme si analýzu a takový nájem bychom už nedostali, teď bychom platili daleko víc, počítáme až k 19 milionům," řekl Zelenka.

Přestavba původní budovy trvala 27 měsíců a městská část ji převzala letos 5. února. Nyní jsou již odstraňovány drobné vady a nedodělky. "Pak ještě zbývají drobnosti týkající se nábytku. Ještě nám chybí na některých patrech kuchyňky...ale to se odstraní do týdne," řekl Zelenka.

Radnice také řeší dostupnost úřadu veřejnou dopravou. Přestože je tramvajová zastávka vzdálena několik desítek metrů, vedení městské části chce, aby před úřadem stavěla autobusová linka 156, která obkružuje Prahu 7. O změně trasy autobusu nyní jedná s městskou organizací Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Do ulice U Průhonu byli přestěhováni všichni úředníci z budovy na nábřeží. V budově je 5500 metrů čtverečních podlahové plochy a 202 pracovních míst. Zasedací místnosti pojmou 230 lidí. Na střeše je terasa, na které se budou konat svatby. Venkovní terasy jsou i u většiny spodních pater. Podoba budovy vzešla z mezinárodní architektonické soutěže.

V nové budově jsou sestěhovány všechny odbory, které obyvatelé navštěvují. Pouze úředníci řešící dopravní přestupky jsou několik desítek metrů daleko na rohu ulic U Průhonu a Komunardů, kde sídlili i v minulosti. "Všechny části úřadu sídlí v našem vlastním majetku, nikde nejsme v nájmu, což je klíčové," řekl Zelenka. Mimo budovu jsou také projektanti, ti ale podle Čižinského pracují pro městskou část vždy jen dočasně.

Výběr nového sídla provázely problémy. Někdejší představitelé Prahy 7 pod vedením ODS plánovali za nové sídlo vydat přes miliardu korun. Proti tomu se tehdy postavili obyvatelé v čele s nynějším starostou. Dosáhli referenda, v němž byl schválen půlmiliardový limit celkových nákladů. "Ten jsme splnili s poměrně značnou rezervou," řekl Čižinský.

Budova radnice v ulici U Průhonu

Obestavěný prostor budovy 19.604 m3
Hrubá podlažní plocha 5447 m2
Celková užitná plocha místností 4635 m2
Počet kancelářských míst 202
Míst v zasedacích místnostech 230

Náklady vybudování radnice (ceny jsou bez DPH)

Cena pozemku s původní budovou 89 milionů Kč
Náklady na rekonstrukce 241 milionů Kč
Projektanti, stavební dozor ad. 21 milionů Kč
Vestavěný nábytek 10 milionů Kč
Celkové náklady 362 milionů Kč

Zdroj: Městská část Praha 7

0 comments
add comment

Related articles