Moravská galerie v Brně plánuje částečnou opravu Místodržitelského paláce

Publisher
ČTK
22.09.2022 19:50
Czech Republic

Brno


Brno - Moravská galerie v Brně na příští rok plánuje částečnou rekonstrukci Místodržitelského paláce, architektonicky cenné barokní budovy s pestrou historií. První etapa se dotkne nádvoří a části interiérů. Vyžádá si dočasné omezení provozu a investici kolem 80 milionů korun. Peníze získala galerie už dříve z evropských fondů.


"Od začátku tohoto roku jsme redukovali projekt kvůli nárůstu cen. Nyní připravujeme podklady pro výběrové řízení na generálního zhotovitele," řekl dnes ČTK ředitel galerie Jan Press. Hotovo by mělo být na přelomu let 2023 a 2024.

Na celkovou rekonstrukci budovy zatím chybí peníze. Asi před deseti lety se náklady odhadovaly na půl miliardy korun, nyní by s jistotou byly výrazně vyšší. I proto se galerie zřizovaná ministerstvem kultury rozhodla pro "salámovou metodu" a opraví za evropské peníze alespoň něco, konkrétně nádvoří.

"Tím bychom chtěli také ukázat potřebnost rekonstrukce a kontrast opraveného nádvoří s venkovní fasádou," uvedl Press.

Místodržitelský palác v centru Brna je součástí původně středověkého klášterního areálu kolem kostela svatého Tomáše. Po josefínských reformách v budově sídlily státní, zemské a stavovské úřady, po roce 1918 také zemský prezident. Za komunistické totality palác využívalo muzeum dělnického hnutí, po listopadu 1989 připadl Moravské galerii, která tam má část svých stálých expozic i prostory pro dočasné výstavy, galerijní knihkupectví a kavárnu.
0 comments
add comment

Related articles