Kostel sv. Šimona a Judy bude mít ve svém majetku FOK

Publisher
ČTK
08.03.2021 19:15
Czech Republic

Prague

Old City

Praha – Pražský kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě bude mít ve svém majetku Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který se tak o něj bude starat. Město jej zanese do jeho zřizovací listiny. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Kostel město koupilo od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun. Kostel nyní slouží jako koncertní scéna FOK.


Změnu zřizovací listiny FOK, kterým bude kostel zanesen do jeho majetku, musí ještě na svém následujícím zasedání schválit pražští zastupitelé. O kostel se tak bude orchestr starat podle Chabra od začátku letošního dubna. Do budovy není v současné době nutné investovat. "Koupili jsme kostel v dobrém stavu, není to žádná ruina a nemusíme vydávat žádné finanční prostředky," řekl Chabr. Koupí chtělo město prý předejít tomu, aby kostel potkal podobný osud jako kostel svatého Michala, kde byl v minulosti klub či nevěstinec.

O koupi kostela rozhodli pražští zastupitelé loni v červenci. Původní cena byla 125 milionů korun. Městu se podařilo dohodnout slevu. Magistrát platil roční nájemné 800.000 korun. Pokud by se v budoucnu Praha chtěla kostela zbavit, předkupní právo bude mít církevní řád.

Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu Milosrdných bratří.
0 comments
add comment

Related articles