1 comment
Uznávaný odborník, ke kterému se nikde nehlásí
Jaroslav Tauchman
| 14.06.18 06:13
https://www.nasliberec.cz/aktuality-a-zajimavosti/2979-prima tor-batthyany-plati-desitky-tisic-poradci-u-nejz-si-vymysli- kvalifikaci Uznávaný odborník, ke kterému se nikde nehlásí

V odpovědi na dotaz ohledně angažmá Josefa Smutného na liberecké radnici zaznělo opakovaně, že je „uznávaným odborníkem v oboru územního plánování“ a jako důkaz bylo uvedeno, že „spolupracuje na metropolitním plánu hlavního města Prahy“. To ovšem není pravda. Podle vyjádření pražského magistrátu Josef Smutný na tvorbě územního plánu, který pro Prahu zpracovává Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, vůbec nepracuje.

"Pan Josef Smutný není zaměstnancem Institutu plánování a rozvoje Prahy. Náš institut s ním nemá ani žádný jiný smluvní vztah.", uvedl na dotaz naší redakce mluvčí Institutu pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy Marek Vácha.

Jako další důkaz o odbornosti a uznání v oboru územního plánování uvádí kancelář primátora údajnou spolupráci Josefa Smutného s respektovanou mezinárodní organizací reSite, která se například zabývá urbanismem a kvalitou veřejného prostoru ve městech. V odpovědi z primátorské kanceláře se píše, že architekt Smutný "pořádá mezinárodní konference a workshopy věnované urbanismu, rozvoji měst a územnímu plánování (např. reSite) a je u odborné veřejnosti respektovaným odborníkem v této oblasti."

Proti tomu se ale organizace reSite důrazně ohrazuje. Když byly její zástupci konfrontováni s vyjádřením libereckého magistrátu, napsali: "reSITE nikdy nespolupracoval s architektem Josefem Smutným. Za šest let trvání organizace se pan Smutný neúčastnil žádné z našich aktivit, jako moderátor, vystupující, spolupořadatel, host ani v žádné jiné roli. V rámci své vlastní činnosti, kdy se spolkem Člověk a prostor pořádá konference menšího rozsahu, opakovaně pozval několik minulých řečníků z reSITE, včetně člena poradního sboru reSITE. Na těchto pozváních jsme však nijak nespolupracovali a nepovažujeme jeho akce za odpovídající mezinárodním standardům, formátem ani obsahem."

Zástupci spolku reSite dále uvedli, že si nejsou vědomi toho, že by architekt Smutný byl "uznávaným a respketovaným odborníkem", naopak: "Není nám známo, na jakou přesnou pozici byl městem Liberec najat, proto je pro nás nemožné hodnotit, zda má či nemá potřebnou kvalifikaci a zkušenost v této roli obstát, tím spíše, že jeho práce v oblasti urbanismu není odborné veřejnosti známa. Na základě dostupného CV a zkušeností by se však pan Smutný nekvalifikoval k tomu, aby mohl vystoupit na reSITE s přednáškou o architektuře či urbanismu."

Proti zneužívání jména organizace reSite se její členové tvrdě ohrazují: "Vzhledem k tomu, že pan Smutný v minulosti nijak s reSITE nespolupracoval, ohrazujeme se proti tomu, aby vedení města Liberec nebo on sám zneužívali jméno reSITE jako obhajobu jeho kvalifikace za účelem jeho angažmá. Požadujeme, aby tato nepravdivá informace byla oběma stranami uvedena na pravou míru.", napsal na adresu libereckého magistrátu předseda spolku Martin Barry.

Skutečně to vypadá, že kancelář primátora Liberce záměrně uvádí nepravdivé informace, které mají za cíl zvýšit renomé a odbornou kvalifikaci muže, který bez výběrového řízení získal poradenské místo u primátora Tibora Batthyányho. Dost možná zde sehrály svou roli i kamarádské vztahy s Batthyányho pravou rukou a spolustraníkem Petrem Neuhäuserem.

Ostatně, že Josef Smutný teprve studuje územní plán v rámci doplňování si vzdělání, to potvrdil sám libereckým zastupitelům. Ti chtěli po primátorovi Batthyánym, aby se jim alespoň přišel představit, když je téměř od začátku roku na radnici zaměstnaný jako odborný poradce právě pro územní plán.

Jaroslav Tauchman
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.