Z Ústí zmizí další komín, bourat se bude v areálu Tonasa

Source
Radka Fialová
Publisher
ČTK
28.11.2014 10:35
Czech Republic

Ústí nad Labem

Areál Tonasa v Neštěmicích
Ústí nad Labem - Ústí nad Labem přijde o další komín. Šedesát metrů vysokou železobetonovou stavbu odstřelí pyrotechnici v sobotu v průmyslovém areálu Tonasa. ČTK to řekl Petr Nikolič z firmy Tonaso Neštěmice. Bourání někdejších symbolů průmyslového pokroku mění tvář krajiny na severu Čech i samotného krajského města.

    Komín v Tonasu je řadu let nefunkční a ani do budoucna není podle Nikoliče využitelný. "Na demolici komína pak navazují další demolice nepotřebných objektů, které by měly uvolnit místo pro budoucí rozvoj v průmyslové zóně," uvedl. Komín původně sloužil k odtahu par při výrobě pevného chloridu vápenatého. Výroba v těchto místech skončila v roce 2002.
    Do komína navrtali odborníci 85 děr, do kterých se vloží 3,5 kilogramu trhaviny. V popisu odstřelu se uvádí, že destrukční řez bude před odstřelem zakryt textilií, která spolehlivě zachytí rozlet úlomků cihelného zdiva i tlakovzdušnou vlnu. Komín spadne do volného prostoru mezi výrobními objekty v areálu Tonasa. Signál k odstřelu zazní po 11:00. Veškerý provoz v areálu bude v té době zastaven.
    Veřejnosti není přístup do oblasti z bezpečnostních důvodů povolen. Lidé budou moci pád komínu sledovat z několika míst v Neštěmicích. "Destrukce továrních komínů pomocí výbušnin je jedním z nejnáročnějších způsobů destrukce objektů, ale současně i nejrychlejším a nejbezpečnějším," uvádí se informaci k odstřelu. Náklady na likvidaci stavby se podle Nikoliče pohybují v řádech několika stovek tisíc korun.
    Po zbourání šedesátimetrové stavby zůstanou v areálu ještě dva komíny. Ani jeden už není podle Nikoliče využíván k výrobě. "Bourání komínů a jejich mizení z panoramatu Ústí je takové mizení připomínky významného postavení města v rámci tehdejšího Rakouska-Uherska," řekl ČTK historik ústeckého muzea Martin Krsek. "Dřív byly komíny symbolem prosperity. Malíři, kteří tehdy malovali město, přimalovávali komíny, aby Ústí působilo ještě průmyslověji," podotkl. Připomněl, že Ústí nad Labem se kdysi pyšnilo unikátem v monarchii, v roce 1913 nechaly postavit Schichtovy závody tehdy nejvyšší komín, měřil 95 metrů.
    V Ústí se letos už bouraly komíny ve Spolchemii, které musely ustoupit nové výrobě chemikálií. Zmizel jeden o výšce 41 metrů z roku 1897 a druhý 25 metrů vysoký, který byl postaven v roce 1900. Komíny bývaly v cukrovarech, pivovarech, často byly ukázkou dobré řemeslné práce. Na severu Čech takových dominant zůstává ještě několik, ty jsou ale už většinou součástí tepláren a elektráren.
0 comments
add comment