Source
Petr Běhal
Publisher
ČTK
11.12.2012 20:05
Czech Republic

Olomouc


back to article
16 comments
"Středně vysoký mrakodrap"
Martina Mertová
| 12.12.12 09:11
Architekt Bishop mluví v souvislosti s novým olomouckým mrakodrapem o "středně vysoké" výškové budově. Jistě, pro "východ", kde jeho pětisetčlenný ateliér často projektuje, a kde podle jeho slov chtějí "všechno velké a pěkné", by to byla stavba střední velikosti. Pro město Olomouc, v porovnání s těmi, kam jejich projekty většinou míří, by to však byla stavba až PŘÍLIŠ vysoká. Nemluvě už o vazbě na historické centrum. Ti, kdo bojují proti výškové stavbě v lokalitě Šantovka vědí, o čem mluví. Olomouc není Londýn, nemá jeho rozměry ani ekonomický potenciál. Je to "středně velké" město ve střední Evropě, nikoliv bezuzdné území developerů východního střihu. Ani Praha, ani Paříž nepřipouští v blízkosti historického centra výškové budovy. Vzpomeňte jen, jaké emoce vyvolal projekt Kaplického národní knihovny a jak živou diskusi vzbuzují plány zahustit panorama výškových staveb na Pankráci - dosti vzdálené od památkové rezervace v Praze. Není se čemu divit, od dob Karla IV. se postoj naší společnosti ve vztahu k vnímání vlatních dějin dost posunul. Snaha chránit urabnisticky cenné historické celky má už bezmála staletou tradici a je tak už integrální částí současnosti i budoucnosti. Není to výplod "památkářů" ale dějinného vývoje. Ochrana panoramatu takto cenných souborů, jakým olomoucké historické jádro bezesporu je, se k tomu přirozeně váže.
O. s. Za krásnou Olomouc, které na jaře letošního roku iniciovalo petici (výhradně) proti novostavbě na Šantovce v uvažované výšce 75 m, není spolkem zpátečníků a konzervativců. Vítá vstupy kvalitní novodobé architektury do historického prostředí, avšak takové, která za pojmy "práce s kontextem" nevidí jen prázdné fráze.
To přesně se děje v případě předloženého návrhu atelieru Benoy. Výška a blízkost, stejně jako forma projektovaného mrakodrapu kontext historické Olomouce nedoplňuje, ale přebíjí, nezavršuje "korunou" ale degraduje do pozice měst ne nepodobných těm na Blízkém a vzdáleném východě, kde krátodechá přání investorů zanechají neodčinitélné stopy v doposud cenném urbanistickém prostředí.
Sama si umím představit na místě lokality výškový dům, s nímž by mohl být spokojený investor (pokud by se vzdal svých nezdravých a městu škodlivých nároků)a neutrpěla by tím podoba města. Nesměl by to však být mrakodrap "středně vysoký", ale úplně nizoučký, použiji -li měřítko, snímž se pracuje v ateliéru Benoy.

Martina Mertová
Po cem se Olomouc takto pachti?
takyarchiteky
| 12.12.12 11:14
Maastricht (120,000 obyv.) je vetsi nez Olomouc a urcite ve svete trochu vice znamy, ale bez vyskovych budov (v tomto pripade mrakodrapku) se lehce obejde. Dle nejmladsiho bratra, ktery tam zije, mesto v minulosti vykoupilo dva mestske bloky aby na nich stojici dve moderni betonova monstra (tusim patrove garaze a nakupni stredisko) zbouralo. Take na ulicich jizdni kolo je kralem, auto toliko chudy pribuzny. Po cem se Olomouc takto pachti?
zbourejme vše nové!
jakub
| 12.12.12 12:36
chci Olomouc jako metropoli historickou, kulturní, centrum vzdělání, turismu, obchodu i moderní architektury. toto je prostě další krok, kterým se architektura ubíra a to je její přirozený vývoj. Kdyby se takhle spokly chovaly za Karla IV - nepostavil by most. A kde byla Krásná olomouc když se stavěly Tesaříkovy věžáky??? Je načase se pohnout a nenadávat na všechno, co má víc jak 4 patra....
Zbourejme vše hnusné...
Winter
| 12.12.12 01:58
...jako upřímně, vám se to jako líbí?

Nároky na infrastrukturu nepřiměřené, architektura průměrně londýnská, veřejný prostor nikde. Tady už může vzrušovat jedině falická podstata podobných staveb.
Stručně reaguji:
Martina Mertová
| 12.12.12 01:09
Spolková činnost má kořeny v 19. století, Karel IV. byl panovníkem středověku, kdy povědomí o kulturním dědictví opravu ještě neexistovalo. Zato dnes má už více než stoletou historii.
Výškové stavby, za nimiž stojí býv. hejtman Tesařík, sdružení Za krásnou Olomouc nestihlo komentovat v předstihu a tudíž ani nemohlo jejich vznik, natož podobu, ovlivnit. Proto se snaží zabránit další, stejně zásadní chybě pro urbanistický, potažmo kulturní rozvoj města.
Atelier Benoy má sice celosvětvé působení, neznamená to ovšem automaticky, že produkuje světovou architekturu. Do portfolia jejich prací výškový dům pro Olomouc zapadá skvěle - od Singapooru po Peking. Je to košatá, naleštěná architektura, která však nefiguruje v přehlídce toho nejlepšího, co současná, jak píšete "moderní", architektura nabízí. Bohužel. Kvalitní architektura to není a i kdyby byla, na hranici městské památkové rezervace v takové výšce nepatří.
S pozdrayv, M. Mertová
pokrok je jinde Jakube
Jan Brejcha
| 12.12.12 02:03
Co takhle postavit u řeky Moravy ruské kolo? Řada světových metropolí ho má.
Olomouc by neměla zůstávat pozadu.
jakube
takyarchitekt
| 13.12.12 12:05
Karel IV. postavil most kde ten predesly vzala velka voda, ne buldozer develotra.
kvalitní architektura
jakub
| 13.12.12 08:46
Tak mně se to upřimně líbí a něco takového v Olomocui chybí - bydlení v "luxusu". Nároky na infrastrukturu jsou přiměřené - tramvaj bude obsluhovat OG, byty i office park, lidé, co tam budou bydlet prakticky nepotřebují auto na jízdu do města - vše je v docházkové vzdálenosti.
Zásadní chyba pro urbanistický a kulturní rozvoj města - váš názor, já si myslím něco jiného. toto není diskuse, toto je nátlak pocitů bez podložených arguementů - chápu, že každému se líbí něco jiného.
Benoy produkuje světovou architekturu - http://en.wikipedia.org/wiki/Benoy prizes and Awards
mimochodem, co je pro vás moderní architektura??? SEFO??
Ruské kolo u Moravy - nejsem proti....stejně jako by se mi líbila replika Eiffelovy věže nebo rozhledna.
Karel IV nahradil most zničený vodou...MILO taky zničila velká voda!!

Olomouc je krásné historické město, ale aby se tady dalo žít, musí se rozvíjet. Na šířku už nemá kam - je tu orná půda, LPomoraví, Kopeček. Centrum po staré fabrice je ideální pro novou stavbu a společenský prostor. Tam kde lidé bydlí, tam to žije...
Díky Jakube...
Jan Pavel
| 13.12.12 09:56
...za tu exkurzi do doby reálného socialismu... Když čtu příspěvky lidí takto bohorovných, navíc s takovým rozhledem, jako máte Vy, pak mám v duši najednou klid... najednou není oč usilovat, oč se snažit... V hlavě svítí jen ten nápis, heslo: "DOBŘE NÁM TAK! DOBŘE NÁM TAK!"
Věž do čítanek architektury
Winter
| 13.12.12 10:58
SEFO do toho nezatahujte, to je úplně jiný příklad. Zatímco U SEFA se jedná o nepochopení historického kontextu a vzniku podivné gotické srostlice v novověké ulici, tak tahle věžička s kontextem záměrně vymrdává. Bobhužel ne tím sympatickým způsobem jako věci od Rema, ale čistě jen pro... hele proč vlastně? A bydlení v luxusu v zemi (a ještě i městě), kde sehnat startovní byt je výkon na úrovni Michaela Phelpse, mi připadá přinejmenším zvláštní... asi stejně jako představa luxusu coby natřískané věže. Jo, nějak se nám tyhle maloměšťácké čtvrti povytáhly do výšky. No jo ale, sousedi to maj, tak my to chceme taky.
Jakube
betonář
| 13.12.12 10:12
V Olomouci už žiju 37 let, a že by se tu nedalo žít bez další výškové stavby pocit nemám. Jistě, že brownfieldy by se měly využít, a zejména v plochách po armádě Olomouc má a bude mít velký potenciál, nicméně právě třeba i díky těmto rezervám rozhodně není potřeba hnát stavby do výšky. Souhlasím, toto není diskuse, toto je nátlak developera za každou cenu postavit výškovou stavbu - ještě jsem nesylšel argument, když už údajně Olomouc výškové stavby k rozvoji potřebuje, proč místo 75 m nestačí výška třeba 60 m. V případě věže na tř. Ksmonautů by zrovna takovéto snížení stačilo k tomu, aby věž nenarušovala pohled na historické dominanty.
..MILO taky zničila velká voda!!
Dr.Lusciniol
| 13.12.12 12:05
Snad je trochu rozdíl, mezi nahrazením mostu mostem a továrny mrakodrapem. Nemyslíte?

Jinak, za Karla IV. se stavělo v tradici, kde změny prostředí se (s vyjimkou pohrom) dějí postupně, v postupně vyvíjejícím se slohu, vztahujícímu se k místu vzniku. Proto tehdy památkové péče nebylo třeba.

Jak zde shora zmíněno, aby město plně žilo, mrakodrapů mu netřeba. Doporučil bych Vám jakube Maastricht navštívit. Letos v létě jsem tam byl poprvé a ujišťuji Vás, že to město není žádná konzerva. Plně se rozvíjející, počet nových staveb i v historickém středu města, každá s až překvapivou vztahovostí k místu (place relatedness).

Prostě, tam to umí.
Nedejme si zkazit výjimečný obraz historické Olomouce
památkář
| 16.12.12 09:04
Ano, zase typická situace pro naše prostředí - jak článek uvádí. .".. developerská společnost by měla respektovat stanovisko ministerstva kultury, které se při přípravě nového územního plánu Olomouce vyjádřilo proti stavbě dalších výškových budov v OP MPR." Namísto toho vyčůránci honem chtějí stavět a tlačí realizaci proti názoru MK a NPÚ. Současný ÚPn má totiž regulaci vágnější než by se dalo prosadit v tom novém. Takže je to na vás, občané Olomouce, hlídejte si termíny k prosazení námitek.
A ještě jedna špičková výšková stavba v Olomouci...
Kuba Libra
| 17.12.12 10:44
...špičková architektura přímo na náměstí u radnice? Ano!

čtěte na: http://img836.imageshack.us/img836/9043/olomouc2015.jpg
...Che, che, che, che, che...
šakal
| 17.12.12 04:44
...Teda, možná to chtělo ještě si maličko... nepatrně pohrát s vizualizací, aby působila přesvědčivěji, ale jinak musím říct, že slovní doprovod k té taškařici je náramný! Něco tak drsně realistického se podaří vyplodit jen nejnadanějšímu parodistovi ...Deset bodů z deseti! (7:- D)
Šakale
Winter
| 17.12.12 08:24
Ale uvědomujete si, že tímhle počinem by se Olomouc dostala na přední místa v čítankách architektury? kam se hrabe Rem!

Chci to, hned!

Bude národní sbírka?
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.