V kolečském zámku poblíž Kladna vznikne muzeum včelařství

Publisher
ČTK
19.06.2015 06:55
Czech Republic

Kladno

Kladno - V západním křídle kolečského zámku poblíž Kladna vznikne muzeum včelařství. Projekt bude stát přes 18 milionů korun, většinu pokryje dotace z takzvaných Norských fondů. Ty jsou určeny na snížení sociálních a ekonomických nerovností v Evropském hospodářském prostoru. Na zámku už se od začátku června pracuje, hotovo by mělo být nejpozději příští rok 30. dubna. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci řekla předsedkyně správní rady Nadačního fondu Koleč Magdalena Jakubíčková. Fond zdevastovaný zámek získal před sedmi lety v dražbě.

    "Západní křídlo je nyní nebezpečná zřícenina. Jsou tam propadané stropy, krovy, hroutí se zdivo," řekl dnes o stavu části budovy architekt Petr Neřold. Západní křídlo zámku by mělo být veřejnosti přístupné od května příštího roku, na expozici se bude podílet i norská včelařská asociace. Včelařství nebylo vybráno náhodně, právě v okolí Kolče bývala v historii významná včelařská oblast. Návštěvníci se dozví o historii i současnosti výroby medu v ČR i Norsku, přitáhnout by je mělo i 3D kino.
     Na projektu se bude podílet finančně i obec Koleč, která si na spoluúčast vezme úvěr 1,5 milionu korun, který bude splácet 13 let.
    Barokní zámek byl postaven na začátku 18. století, ale některé prvky západního křídla jsou až o století starší. Součástí zámku je také kostel Nejsvětější trojice, který také postupně prochází rekonstrukcí. Součástí areálu je torzo kamenného sousoší sv. Anny s Paní Marií, nádvoří, zahrada a barokní sýpka. V budoucnosti by v další části zámku mohlo vzniknou muzeum Budečska. Nedaleko je totiž více než 1100 let stará rotunda Budeč. Vzniknout by zde měly i koncertní a výstavní prostory.
     Nadační fond Koleč a obec Koleč pořádají v sobotu od 9:00 hodin Medovou pouť v areálu zámku v Kolči. Na programu jsou například loutkové divadlo, dobové tance, hudební vystoupení, šermířské vystoupení, mažoretky, malování na obličej, řemeslné dílny a lidový jarmark, bohaté domácí občerstvení a další.
0 comments
add comment

Related articles