1 comment
Ach ta fakta
Raval
| 21.11.20 12:10
Pylon, který byl postaven vedle budovy tehdejšího Federálního shromáždění, byl již součástí soutěžního návrhu. Soutěž byla vypsána v roce 1966, vyhodnocena v roce 1967. Na plánech se na pylonu objevila již tehdy blíže neurčená plastika Miloslava Chlupáče. Ve chvíli, kdy návrh v soutěži zvítězil, a začaly se připravovat další stupně projektové dokumentace, byla také ustavena tvůrčí skupina Huť, složená z architektů a výtvarníků, která se začala zabývat konkrétním výtvarným dotvořením celé stavby. Zásadní postavou zde byl Jiří Šetlík, který k tomu připravil libreto. Stavba pokračovala a některá výtvarná díla se již začala vytvářet. Mezitím přišel srpen 1968, následující rok se upálil Jan Palach. Tehdy vznikla myšlenka, že plastika na pylonu se stane památníkem tohoto činu. Miloslav Chlupáč k ní vytvořil sádrový model. Plastika dostala název Matka a syn, s připomínkou nezměrného utrpení, které prožívala Palachova matka. Pak ovšem přišla normalizace, mnozí z výtvarníků, kteří pro budovu měli připravit svá díla, se stali nepohodlnými a nežádoucími, Miloslav C hlupák byl mezi nimi. Ta díla, která již byla hotova, se podařilo umístit jinde, včetně Národní galerie v Praze. Plastika Matka a syn se dál než k sádrovému modelu nedostala. Po roce 1989 samozřejmě byla vhodná doba k oživení původní myšlenky a Karel Prager s Miloslavem Chlupáčem na tom začali pracovat, a to až do cesty k výběru odpovídající žuly. Budova však mezitím dostala jinou ukázalo se, že k realizaci odloženého památníku nějak chybí společenská vůle. A tak byl odložen podruhé.
Teď se konečně realizace dočkal. Se sochou, která je volnou variací jiného autora na původní návrh.
Praha má ještě jeden památník Jana Palacha, a to na budově Filozofické fakulty, kde je umístěna pod státním znakem replika Palachovy posmrtné masky, kterou v roce 1969 tajně sňal Olbram Zoubek. Deska byla odhalena v roce 1990.


Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.