Studenti sbírají podpisy za zachování Klementina jako knihovny

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
19.06.2007 12:55
Czech Republic

Prague

Praha - Stoleček, na kterém sbírají podpisy pod svou petici, si dnes postavili před pražským Klementinem dva vysokoškolští studenti. Svou akci nazvali Ježek v kleci byznysu s odkazem na jméno ředitele Národní knihovny (NK). Obávají se toho, že po zprovoznění nové budovy na Letné přestane barokní komplex v centru města sloužit studentům a badatelům a stane se z něj turistické centrum.
    Vycházejí z prohlášení ředitele NK Vlastimila Ježka, který zveřejnil záměry vedení knihovny s jejím hlavním sídlem. Ježek chce Klementinum více otevřít - vedle knihovnické funkce, jež bude stále základem, chce knihovnu návštěvnickou a výukovou; v areálu by se podle něj mohly i konat kongresy.
    "Neplánujeme žádnou kongresovou turistiku. Všeobecná studovna se stane přednáškovým sálem a budou ji moci využívat různé kulturní i akademické instituce, jen když zůstane nevyužita, nabídneme ji jako místo pro uspořádání kongresu," řekl ČTK Ježek.
    Studenti se obávají toho, že prostor ztratí genia loci, přestane být místem setkávání lidí z akademické obce, živým prostorem a stane se turistickým skanzenem. Domnívají se, že veškerý provoz se přesune do nové budovy. To však vedení knihovny popírá a znovu říká, že na Letnou se mají stěhovat jen novodobé fondy, starší tisky i další fondy budou stále přístupné badatelům v Klementinu.
    "Staré tisky musejí zůstat v  barokním objektu, který je postaven tak, že tamní klima citlivému papíru a pergamenu vyhovuje. Moderní klimatizaci vždycky hrozí, že přestane fungovat, a v  takovém případě by prudká změna vlhkosti a teploty tyto vzácné tisky zničila," řekla ČTK ředitelka historických a hudebních fondů NK Miroslava Hejnová.
    Ježek plánuje při rekonstrukci Klementina, na níž má slíbené státní peníze spolu s financemi na novou budovu, také například podzemní garáže. I to odpůrci kritizují. Ředitel ale říká, že jen zapustí pod zem stávající počet parkovacích míst na dvoře objektu.
    Studenti, kteří dnes před Klementinem seděli, neuvedli, kolik mají příznivců, a připustili, že některá svá stanoviska příliš vyhrocují. "Děláme to ale vědomě, protože pokud nyní nebudeme upozorňovat na případné velké změny, může být jednou pozdě. Chceme, aby Klementinum zůstalo studentům," řekl ČTK organizátor akce Ondřej Kobza.
0 comments
add comment