Středočeské archivy investují do nových prostor

Publisher
ČTK
15.06.2021 07:55
Czech Republic

Kutná Hora

Kutná Hora/Kladno – Středočeské archivy investují do nových prostor. V Kutné Hoře se blíží k závěru rekonstrukce okresního archi- vu za více než 50 milionů korun a zcela nová budova má vzniknout v Kladně. Bude mít sedm pater a odhadované náklady jsou kolem 300 milionů korun, řekl ČTK ředitel Státního oblastního archivu v Praze Daniel Doležal.


V Kutné Hoře stavbaři od loňského dubna opravují dosavadní sídlo archivu v bývalém objektu čokoládovny Lidka v Benešově ulici. "Rekonstrukce byla opravdu rozsáhlá, budeme tady mít jak nové prostory pro veřejnost, tak zázemí pro archiváře, restaurátorské pracoviště a hlavně poměrně objemné kapacitní depozitáře," řekl ČTK Vojtěch Vaněk ze Státního okresního archivu Kutná Hora. Podle Doležala by měla být budova v září zkolaudovaná a koncem roku se otevře pro veřejnost.

V Kladně proti tomu vznikne zcela nová budova, která nahradí někdejší učiliště v Rozdělově. Tento objekt je pro potřeby archivářů nevyhovující a bude zbourán. "Měl by tam být postaven moderní archiv sloužící pro celé střední Čechy, s vysokou kapacitou i rezervou pro ostatní činnosti archivů," uvedl Doležal. Nová budova má mít sedm podlaží, tři zapuštěná do země. Zatím se pracuje na projektu. Kdyby se podařilo získat stavební povolení na příští rok na podzim, mohlo by se stavět v roce 2023.

Investice jsou zapotřebí i v Příbrami, kde má archiv problém se statikou. Budova musela být zčásti vyklizena a archiválie převezeny do náhradního depozitáře mimo Příbram. Problémy s technickým stavem budovy z roku 1997 se začaly projevovat před pěti lety. Archiv dal provést stavebně statický průzkum, z nějž vyplynulo, že základová deska není dlouhodobě schopna nést tak velkou zátěž. Podal proto trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli obecnému ohrožení, policie ale podle Doležala případ odložila. Autor architektonického řešení Karel Cvrček ČTK už dříve řekl, že chyba mohla vzniknout na více stranách a mohla být i přetížena konstrukce.

Vedení archivu chce v Příbrami vybudovat přístavbu na sousedním pozemku. Má zpracovanou studii proveditelnosti, na výstavbu ale zatím vzhledem k nákladným projektům v Kutné Hoře a Kladně nejsou finance. "Další kroky budou záležet na finančních prostředcích a personální kapacitě archivu. Musí se pracovat postupně," řekl Doležal.

Středočeské archivy fungovaly za pandemie v minimalistickém režimu, zcela zavřené byly jen krátkodobě. Badatelé mohli studovat, ale v omezeném počtu. "Režim jsme už dvakrát uvolnili. V současné době od začátku května jsme na 50 procentech kapacity badatelen. Bohužel pořád se musejí badatelé objednávat dopředu, protože některé naše badatelny, typicky v Kolíně, jsou velmi malé a víc než jeden dva lidé se tam nevejdou. Ale jsou badatelny, třeba v Příbrami nebo na centrále, které jsou tak veliké, že i poloviční kapacita nikdy není vyčerpána," dodal Doležal.
0 comments
add comment

Related articles