Sokolům ve Zlínském kraji chybějí peníze na opravy sokoloven

Source
Viktor Chrást
Publisher
ČTK
25.06.2018 11:15
Czech Republic

Zlín


Zlín - Sokolům ve Zlínském kraji chybějí peníze na rekonstrukci chátrajících sokoloven. Budovy často pocházejí z období první republiky, případně jsou ještě starší. Každá ze třech žup, které v regionu sdružují jednotlivé tělocvičné jednoty, by na jejich opravy potřebovala desítky milionů korun, zjistila ČTK. V některých případech dokonce Sokol řeší obtížnou situaci převodem majetku na města a obce.

Podle Ivany Zavadilové, starostky Sokolské župy Hanácké se sídlem v Kroměříži, došlo před dvěma lety k převodu sokolovny na obec v Kvasicích. Podobný krok se chystá také v Morkovicích-Slížanech, kde budova slouží i jako kulturní stánek a město proto plánuje finančně přispět na její chystanou rekonstrukci. Už dříve sokolové předali sokolovnu obci v Kostelci u Holešova. "Náklady na údržbu a opravy sokoloven jsou vysoké. Členská základna není tak velká, aby vše utáhla," řekla ČTK Zavadilová.

Postupně se podle ní naopak zvelebují například sokolovny v Kroměříži - Postoupkách, Litenčicích, Třeběticích nebo Bystřici pod Hostýnem. Zrekonstruovaným Sokolským domem se mohou pochlubit v Kroměříži. V Holešově se sokolovna rekonstruuje právě teď, uvedla Zavadilová. Sokolská župa Hanácká má 15 jednot a zhruba 1700 členů.

Ještě o poznání větší je s 23 jednotami a asi 3800 členy Sokolská župa Komenského sídlící ve Zlíně. Její tajemnice Ivana Moučková ČTK řekla, že stav jednotlivých sokoloven se výrazně liší. "Záleží na šikovnosti starostů, jak se kolem toho umějí točit," uvedla Moučková.

Prakticky neustále se podle ní opravuje zlínská sokolovna. Letos v jejích sklepních prostorách vznikne posilovna. Rekonstrukce se chystá i ve Zlíně - Malenovicích, postupně se proměňuje také sokolovna v Uherském Brodě. Avšak například v Bzovém, místní části Bojkovic, si kvůli nedostatku financí majetek vypůjčilo město, které se o něj nyní stará.

Jednoty sdružené v Sokolské župě Valašské - Františka Palackého si sokolovny zatím ponechávají ve svém vlastnictví. Starostové jednot se podle vzdělavatelky župy Jany Rosákové obávají, že by v případě předání sokolovny obcím mohli sokolové přijít o střechu nad hlavou. "Jsou to staré baráky, roky se do toho neinvestovalo. Všichni se snaží, dát je v rámci možností trošku do pořádku, aby to vypadalo a bylo kde cvičit. Na velké generální opravy, kde nepomůže obec, to ale není," uvedla Rosáková.

Jako příklad může podle ní posloužit sokolovna ve Valašském Meziříčí z roku 1910. V uplynulých více než 20 letech bylo do jejích oprav investováno několik milionů korun. Výměny se dočkala okna, podlaha v tělocvičně, střecha, rozvody vody nebo kotle. "Přispělo nám město a sponzoři," řekla Rosáková. Župa sdružuje osm jednot a kolem 1400 členů.

Sokol patří mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku. V současnosti má přes 1000 tělocvičných jednot po celé republice. Téměř každá jednota má svou sokolovnu a většinou několik oddílů. Zhruba tři čtvrtiny členů jsou v oddílech sportovní všestrannosti, ve kterých mohou sportovat rodiče s dětmi, předškoláci a školáci.
0 comments
add comment