Sdružení bude dokumentovat pražské fasády, obklady a dlažby

Publisher
ČTK
21.03.2007 22:50
Czech Republic

Prague

Praha - Zdokumentovat původní keramické obklady, fasádní prvky a dlažby pražských domů z let 1885 až 1935 chce sdružení Archetyp. Plánuje vytvořit podrobný archiv, který by mohl sloužit i při rekonstrukcích domů. ČTK o  tom dnes informoval pražský magistrát.

    Sdružení Archetyp bylo založeno v  roce 2006. Klade si za cíl dokumentovat a ochraňovat drobné stavební detaily v  pražské historické zástavbě.
    Obklady a dlažby vstupních prostor a keramické prvky vkládané do fasád domů bývaly navrženy a vyrobeny většinou jen v  malých sériích pro jeden nebo několik pražských domů. Detailům vstupního prostoru přikládali architekti obvykle stejný význam jako fasádě. „Fotodokumentace od sdružení by mohla být podkladem pro rozhodnutí památkové péče o případné ochraně proti možným neodborným zásahům majitelů domů a stavebníků při rekonstrukcích,“ připomněl radní pro kulturu, památky a cestovní ruch Milan Richter (ODS)
    Sdružení chce během roku vytvořit pilotní fotodokumentaci asi 50 ukázek užití keramiky ve vstupních prostorách nebo na fasádách okolo vchodů činžovních domů ze čtvrtí Staré město, Nové Město, Vinohrady, Vršovice, Žižkov a Letná.
0 comments
add comment