Rekonstrukce Domu lékařů vyjde lékařskou komoru na 58,2 mil. Kč

Publisher
ČTK
25.11.2019 08:30
Czech Republic

Brno


Brno - Rekonstrukce budovy České lékařské komory (ČLK) v Drahobejlově ulici v Praze 9 vyjde na 58,2 milionu Kč. Komora teď v listopadu podepsala smlouvu o dílo a předala staveniště. Hotovo by mělo být v polovině října 2020, řekl dnes prezident komory Milan Kubek na jejím sjezdu v Brně. Loni na sjezdu komora odhadovala, že za rekonstrukci zaplatí 44 milionů korun. Budovu komora zakoupila předloni pro své nové sídlo, bude se nazývat Dům lékařů. V objektu budou kanceláře, školicí centrum i archiv komory.


Podle Kubka bylo osloveno deset stavebních firem, z toho šest jich projevilo o zakázku zájem. Do užšího výběru postoupily čtyři nabídky, a to v rozpětí od 52,8 milionu korun do 64,9 milionu korun. Komora vybrala druhou nejlevnější.

Zakoupení pětipatrové budovy schválil předloňský sjezd. Za budovu ČLK zaplatila 97 milionů korun, přičemž na 57 milionů si vzala hypotéku na 15 let. Budova byla v 90. letech zrekonstruovaná pro administrativní účely.

V objektu bylo původně 19 nájemců, s nimiž komora ukončila smlouvy do letošního jara, protože podle odborníků nešlo budovu rekonstruovat za provozu. "Ukázalo se, že původní představa rekonstruovat dům za provozu, byla naivní, protože taková rekonstrukce by byla dlouhá, drahá a nebyla by pořádná," uvedl Kubek.

Komora dnes také schvalovala úvěr, který si vezme na rekonstrukci, půjde o 50 milionů korun. Někteří z delegátů s dalším zadlužováním komory nesouhlasili. O rekonstrukci delegáti debatovali dlouhé desítky minut. Podle Kubka komora už jen na nákupu domu vydělala. Uvedl, že realitní firma, od které dům kupovala, je objekt nyní ochotna prodávat za 125 milionů korun. "Je nutné to brát s rezervou, třeba by se kupec nenašel, ale je jasné, že jsme na té koupi neprodělali," uvedl Kubek. Doplnil, že kdyby bylo nejhůř, dům se vždy dá prodat. Pro úvěr nakonec bylo 240 delegátů ze 300.

Dům lékařů se stane sídlem komory, budou v něm kanceláře, školicí centrum i archiv komory. Cílem je přispět tak ke sjednocování lékařského stavu.

Česká lékařská komora je samosprávná profesní organizace s povinným členstvím. Má zhruba 52.200 členů, z nichž asi 43.000 je aktivních lékařů. Komora dohlíží na to, aby lékaři vykonávali své povolání odborně, v souladu s etikou a zákony. Zaručuje odbornost členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékařského povolání. Zároveň vede seznam členů a hájí jejich práva a profesní zájmy.
0 comments
add comment