Policisté nenašli viníka požáru Průmyslového paláce

Source
Alice Le Gearová
Publisher
ČTK
12.05.2009 15:10
Czech Republic

Prague

Praha - Založení požáru v secesním Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti loni v říjnu bylo pravděpodobně trestným činem, policisté však nenašli konkrétního viníka. Příčinou ohně byl podle nich elektrický vařič. Požár vznikl souhrou několika faktorů - spotřebič byl napojen na noční proud, hostesky na něj odkládaly ubrousky a papírové kelímky a údržbáři zřejmě zavadili o knoflík, kterým ho zapnuli. Novinářům to dnes řekli Ladislav Čadský a Dagmar Holcmanová z oddělení hospodářské kriminality pražské policie.
    Policisté se případem zabývali s podezřením na spáchání trestného činu obecné ohrožení, 28. dubna ho odložili. Rozhodnutí však podle Holcmanové nemusí být konečné. "Pokud v budoucnosti vyjdou najevo nové skutečnosti, nic nebrání tomu, aby se ve věci znovu začalo šetřit," uvedla.
    Šlo zřejmě o nejhorší požár v hlavním městě od roku 1974, kdy oheň zachvátil nedaleký Veletržní palác. Podle hasičů se událost řadí k největším požárům v historii České republiky. Policisté vyčíslili škodu na zhruba 241 milionů korun. "Je to stále předběžná částka, dones není přesný posudek na stavební část škody," řekla Holcmanová.
    Oheň vzplanul krátce po 19:00 loni 16. října. Podle expertů vznikl na vařiči, který byl v  kuchyňce výstavního stánku na veletrhu zubařské techniky Pragodent. "Jiný iniciátor je prakticky vyloučen," uvedl Čadský.
    Posledními lidmi, kteří se na místě pohybovali, byli dva opraváři. Podle kriminalisty chtěli dokončit svoji práci, správce objektu však požadoval, aby již místo opustili. Zhasnul proto světlo a muži v těsné kuchyňce, ve které měli uschovány věci, pravděpodobně omylem spotřebič zapnuli. Po chvíli na něm začaly hořet odložené věci. "Údržbáři tvrdí, že si nejsou vědomi, že by zavadili o vařič," dodal Čadský.
    Podle policistů se požár následně rychle rozšířil na další stánky a dřevěnou konstrukci stropu levého křídla paláce. Stánek byl totiž patrový. O ohni po několika minutách informoval policii svědek, který ho zahlédl zvenčí. Poté ho potvrdil i správce budovy. Celé křídlo paláce shořelo.
    Ohledání místa požáru trvalo hasičům a policistům dva dny. Určit ohnisko se jim podařilo především díky záběrům z videokamery, která vnitřek budovy snímala. Zároveň jednoznačně vyloučili, že by někdo požár založil úmyslně. Čadský však dodal, že se stalo několik pochybení, například nebyla provedena revizní kontrola stánku.
    Podle současného nájemce Výstaviště, společnosti Incheba, potvrzují výsledky vyšetřování, že firma nenesla na požáru žádnou vinu. "Jsme rádi, že Policie ČR po důkladném vyšetření celé věci případ uzavřela, a je tak nyní možné se plně věnovat obnově zničené památky," řekl generální ředitel společnosti Alexander Rozin.
    Po události se mezi Inchebou a pražským magistrátem rozhořel spor o to, komu má být vyplacena pojistka za shořelé křídlo paláce. Praha se už dříve pokoušela vyplacení pojistky zablokovat, soud ale její žádosti nevyhověl. Město se obává, že Incheba peníze z pojistky nepoužije na opravu památky. Podle radního Milana Richtra (ODS) soud konstatoval, že zablokování peněz je zbytečné a že peníze z pojistky má získat hlavní město.
    Hlavní město už v březnu rozhodlo o tom, že odstoupí od smlouvy na pronájem pražského Výstaviště, pokud společnost Incheba nedá do obnovy do konce roku 300 milionů korun. Incheba měla podle smlouvy výměnou za výhodný nájem investovat do rekonstrukce areálu do roku 2015 miliardu korun, 300 milionů měla dát už v minulých letech, to se ale nestalo. Incheba tvrdila, že má více než rok připravený projekt výstavby nového pavilonu. Magistrát ale údajně slíbil, že kvůli tomu vykoupí okolní pozemky, což nesplnil.
    Magistrát se už dříve snažil s Inchebou uzavřít dodatek smlouvy, který by zajistil dostavbu zničeného křídla paláce. Incheba tvrdí, že chce o dodatku stále jednat, podle Richtra není o čem. Metropole rozhodla, že zahájí přípravu obnovy památky sama a nechá zpracovat projektovou dokumentaci. Celkové náklady na obnovu paláce odhaduje na 1,5 miliardy korun. Smlouva s Inchebou je pro město podle Richtra nevýhodná.
0 comments
add comment