Nový územní plán Prahy bude schvalovat až další zastupitelstvo

Source
Šárka Dvořáková
Publisher
ČTK
03.06.2009 02:00
Czech Republic

Prague

Praha - Nový pražský územní plán bude schvalovat až příští zastupitelstvo, které vzejde z voleb na podzim příštího roku. Vedení hlavního města přitom chtělo mít nový územní plán hotový ještě v tomto volebním období. Ředitelka magistrátního odboru územního plánu Jitka Cvetlerová ČTK řekla, že by mohlo současné zastupitelstvo odsouhlasit koncept územního plánu, ale ne konečnou verzi.
    Cvetlerová uvedla, že projednávání se zpožďuje mimo jiné proto, že magistrát oproti původním záměrům umožnil městským částem, aby posílaly své podněty. Některé z nich ale vyvolaly kritiku veřejnosti, například Praha 5 zaslala návrhy, které umožňovaly zástavbu zeleně v parku Vidoule nebo Dívčích hradech. Praha 6 zase údajně navrhla zasáhnout do Šáreckého údolí, Praha 4 zase do zeleně na Kavčích horách. Zpracovatel územního plánu, kterým je útvar rozvoje města (ÚRM), ale všechny tyto náměty zamítl.
    O podnětech úřad diskutoval s každou z 57 městských částí. "Byl to nadstandard. Řekli jsme si ale, že se vyplatí termín projednávání prodloužit," uvedla Cvetlerová. Podle ní město předpokládá, že nový územní plán pak nebude nutné tak často měnit jako ten současný.
    Hlavní město totiž stále dopracovává stovky návrhů na změny územního plánu z let 2006 a 2007. Žádosti o změny plánu z roku 2008 byly rovnou předány ÚRM k zapracování do nového územního plánu. Vyčleněno bylo ale asi 60 nejdůležitějších a ty se nyní projednávají samostatně jako celoměstsky významné změny územního plánu. Týkají se například Masarykova, Smíchovského a Nákladového nádraží Žižkov, areálu Bubny - Zátory, věznice v Pankráci nebo takzvaného Trojmezí.
    Projednávání nového plánu ale podle ředitelky komplikuje také současný stavební zákon. "Každý paragraf je možné soudem shodit. A když postupujete podle zdravého rozumu, tak jste zase v rozporu se stavebním zákonem," postěžovala si.
    Podle Cvetlerové by měl mít ÚRM letos v září hotové výkresy konceptu územního plánu, jeho projednání ale bude trvat zhruba dalších osm měsíců. Záležet bude mimo jiné na tom, kolik připomínek veřejnosti metropole dostane. Při projednávání Zásad územního rozvoje, které plánují rozvoj na úrovni kraje a z kterých bude nový územní plán vycházet, totiž dostal pražský magistrát kolem 20.000 stejných připomínek. "Podle rozkladu soudu ale musí zastupitelstvo hlasovat o každé připomínce každého občana. To jsou věci, které nám velmi komplikují život," uvedla ředitelka.
    Magistrátní úředníci v  současné době zároveň pracují na takzvané změně 1000, kterou vloni na návrh městské části Praha- Suchdol a tří vlastníků pozemků zrušil Nejvyšší správní soud. Týkala se rozšíření ruzyňského letiště a dostavby severní části pražského okruhu. Soud městu vytknul mimo jiné to, že nezvýraznilo dostatečně rozdíly nebo že se nevypořádalo s připomínkami všech občanů. "Všechny výtky jsme napravili," poznamenala Cvetlerová. Město z návrhu vypustilo rozšíření letiště, tuto změnu bude řešit zvlášť v novém územním plánu.
    Návrh změny 1000 podle ředitelky nyní posuzuje ministerstvo pro místní rozvoj, během letních prázdnin plánuje město projednávání s veřejností. "V říjnu se pokusíme změnu znovu předložit do zastupitelstva a znovu ji schválit. Pravděpodobně se dostaneme zase k soudu, ale věřím, že jsme vše napravili a soud to opět neshodí," dodala Cvetlerová.
    Praha není jediným městem, kde se zpožďuje projednávání územního plánu. Například Brno bude mít nový plán nejdříve v roce 2012, chtělo ho ale původně o dva roky dříve.
0 comments
add comment