Na zámku v Rájci nad Svitavou opraví letos vstupní bránu

Publisher
ČTK
19.03.2018 08:10
Czech Republic

Znojmo


Rájec-Jestřebí - Památkáři na zámku v Rájci nad Svitavou dokončují opravy ozdobných prvků litinové brány z 19. století, která získala ocenění na výstavě v Paříži. Velké díly bude nyní opravovat restaurátor. Ozdoba vstupu do areálu bude znovu v plné kráse na podzim, řekla dnes ČTK rájecká kastelánka Jana Kopecká.


"Velké díly z brány budou demontovány koncem března a převezeny k restaurátorovi do Brna. Poté se začne s opravou a odvodněním zděných částí brány," uvedla kastelánka. Celková částka na opravu je 2,7 milionu Kč a termín dokončení je říjen 2018.

Na podzim památkáři začnou opravovat střechy na hlavní budově zámku a plánují zprovoznění věžních hodin. Na tuto akci je určena částka 9,3 milionu korun. "Alespoň částečného rozšíření by se měl dočkat zámecký skleník, ve kterém je umístěna sbírka rájeckých kamélií," dodala Kopecká.

Kamélie jsou tradiční ozdobou rájeckých skleníků. Dnes na zámku skončila výstava Kamélie v porcelánu. Kvetoucí kaméliové keře, pěstované v zámeckém zahradnictví zdobily knížecí apartmány i hostinské pokoje v prvním patře zámku. Výstavu navštívilo 7500 lidí. Květiny doplnila rozsáhlá kolekce evropského, čínského a japonského porcelánu, která pochází z bohatých sbírek rájeckého zámku.

Na kamélie se lidé mohou podívat ještě do konce března v rájeckých sklenících, které zůstávají otevřené. Celý zámek se otevře o Velikonocích, kdy bude na zámku květinová výzdoba.
0 comments
add comment