Na Pražském hradě začala výstava věnovaná Františku Vláčilovi

Source
Jiří Borovička
Publisher
ČTK
15.02.2008 10:15
Czech Republic

Prague

Praha - V zajetí tvorby scenáristy a režiséra Františka Vláčila, označovaného za básníka a malíře stříbrného plátna, se ocitnou návštěvníci výstavy, která byla dnes zahájena v Císařské konírně Pražského hradu. Má název František Vláčil: Zápasy a je věnována životu a dílu tohoto tvůrce téměř tří desítek snímků, z nichž Marketa Lazarová je mezi odbornou veřejností považována za nejlepší český film všech dob.

    Nad multimediálně pojatou expozicí převzali záštitu prezident Václav Klaus a pražský primátor Pavel Bém. Jejími kmotry byli Vláčilovi spolupracovníci - například kameraman František Uldrich, spisovatel Vladimír Körner, podle jehož scénářů vznikly koncem 60. let snímky Údolí včel a Adelheid, ale také herci Jan Kačer a Ivan Palůch. I jejich tváře se objevují na pracovních fotografiích z natáčení a ve fragmentech nadčasových a výtvarně dokonalých celovečerních snímků.
    "Tyto fotky jsou jakýmsi pohledem do zákulisí, jde o momentky z Vláčilovy práce s herci, štábem i technikou," uvedl před otevřením výstavy kurátor Pavel Jiras. Za umělecká díla sama o sobě považuje jednotlivé záběry z filmů Marketa Lazarová a Údolí včel. Projekcemi na průchozí rozstříhaná plátna zavěšená v prostoru chtěl Jiras navodit tajemnou a dramatickou atmosféru, inspirovanou náladou Vláčilových nejslavnějších projektů. "Chceme, aby se lidé oprostili od běžných starostí a užívali si krásy filmového obrazu, která v jeho filmech bezesporu je. Jsou plné života, vášně, určité krutosti a lásky," řekl Jiras ČTK.
    Některé fotografie uvidí zájemci na dně speciálně vybudované studny, zatímco včelí roj uslyší, když usednou u kořenů stromu. Fotografické výjevy umístil architekt do několikametrových stropních lunet sálu. Vystavené snímky pocházejí ze sbírek barrandovského studia, Národního filmového archivu a od řady pamětníků.
    Závěrečný kabinet pojali inscenátoři jako režisérovu pracovnu; tady budou moci lidé nahlédnout prostřednictvím předmětů a fotografií z pozůstalosti do duše tohoto zranitelného a citlivého člověka, poodhalit jeho komplikovanou povahu, plnou tajemství a protikladů. Mohou si tu vyslechnout jeden z jeho posledních rozhovorů.
    "Vše, co v životě podstoupil, bylo pro Františka Vláčila zápasem. Ať už s komunistickou mocí, která mu komplikovala tvůrčí činnost, nebo třeba s alkoholem, který si vybíral svoji daň. Vláčil nic od nikoho nekopíroval, ač nevystudoval žádné filmové školy, hodně toho dokázal. K divákům vždy promlouval svým vlastním jazykem, jeho díla jsou díky své atmosféře nezaměnitelná," dodal Jiras.
    Nenápadný, ale neúnavný umělec, který snad podléhal osobním slabostem, ale v bitvě o zobrazení umělecké pravdy zůstal neporažen, zemřel osamělý v nedožitých pětasedmdesáti letech v roce 1999. Výstava, kterou připravila společnost Barrandov Studio se Správou Pražského hradu, bude veřejnosti přístupna od víkendu; potrvá do konce května. Měla by být první z řady plánovaných expozic.
    "Chtěli bychom projekt zaměřený na výrazné osobnosti české kinematografie v budoucnosti rozvíjet," podotkl generální ředitel společnosti Barrandov Studio Vladimír Kuba. Mezi těmi, kteří v případě úspěchu této expozice přicházejí v úvahu, jmenoval Miloše Formana, Karla Kachyňu a Gustava Machatého.
0 comments
add comment