Místo lihovaru na Smíchově vznikne areál s 500 byty

Publisher
ČTK
06.10.2015 19:05
Czech Republic

Prague

Praha - Místo lihovaru na pražském Smíchově vznikne areál s 500 byty. Stavět by se měly začít v roce 2017, hotovy by měly být přibližně za pět až šest let. Výstavba bude stát asi 1,25 miliardy, informovala dnes novináře firma Zlatý lihovar, která pozemky vlastní. Z původních budov více než 150 let starého lihovaru zůstane někdejší varna a padesátimetrový komín. Výroba lihu byla ukončena v roce 2001, od té doby objekt chátrá a v současné době je prázdný.

    Na ploše přibližně 2,2 hektaru mezi Strakonickou ulicí a železniční tratí má ve třech etapách vyrůst několik bytových domů s byty od 1+kk do 3+kk a několika většími v horních patrech s výhledy na řeku a Vyšehrad. Ceny bytů se budou pohybovat v průměru kolem 65.000 korun za metr čtvereční, u velkých bytů to bude 125.000 korun za metr čtvereční.
    "Původní budovu lihovaru, varnu z počátku 19. století i padesátimetrový polygonální cihelný komín, které jsou památkově chráněny, zrekonstruujeme a přirozeně začleníme do koncepce projektu," uvedl Michael Bartnett, který je vlastníkem investora, firmy Goldfin Investment.
    V nově vzniklém areálu bude jen pět procent plochy občanské vybavenosti. Jako obchod nebo restaurace by mohla sloužit zrekonstruovaná budova historické lihovarnické varny. Firma počítá s rozvojem okolí Smíchovského nádraží, kde by měly vzniknout i další obchodní plochy. Hluk z frekventované Strašnické ulice by podle architekta Tomáše Kaňky měly řešit dvojité fasády domů nebo zeleň po obvodu i uvnitř areálu.
    Nejstarší stavby v lihovaru pocházejí z roku 1836, roku 1880 v nich byla zřízena továrna na líh a potaš. V roce 1907 byl lihovar přestavěn, z té doby pochází dnešní podoba ústředního objektu areálu - rafinérie lihu. V roce 1957 byla část tehdy již nefunkční potašovny přestavěna na octárnu.
    Výroba lihu a octa skončila v roce 2001, od té doby je lihovar bez využití. Před dvěma lety se část lihovaru zřítila. Kromě varny a komína nemají být žádné budovy zachované.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
stabilita....
Radek Gregor
06.10.15 08:14
show all comments

Related articles