Lidé mohou v soutěži jihomoravských památek ocenit zámky i most

Source
Vladimír Klepáč
Publisher
ČTK
03.02.2009 15:35
Czech Republic

Brno

Brno - Pestrou mozaiku historických objektů a předmětů tvoří letošních 20 finalistů soutěže o nejlépe opravenou památku na jižní Moravě za rok 2008. Vítěze zvolí veřejnost. Zájemci mohou dát hlas například zrekonstruovaným zámkům v Letovicích a Křtinách, lednickému loveckému zámečku, dřevěnému mostu z Černvíra a zrestaurovaným pravoslavným ikonám z Blanska. Hlasovat lze do března. Fotografie navržených památek jsou na internetových stránkách Jihomoravského kraje.

    Kraj pořádá soutěž druhým rokem. První tři ocenění získají odměnu, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Václav Božek. Vítěz obdrží dotaci 150.000 korun.
    K nejzajímavějším finalistům patří zámek v Letovicích na Blanensku, který dříve patřil k nejzchátralejším památkám jižní Moravy. Získal ale soukromého majitele, který jej obnovil. V loňské první sezoně si jej prohlédlo přes 25.000 turistů.
    Neméně zajímavou stavbou je obnovená synagoga ve Strážnici u Hodonína z 18. století. Mezi finalisty je i barokní Kalvárie ze Znojma. Je to soubor zrestaurovaných soch umístěných nad řekou Dyjí v Karolininých sadech. Jedinečnou památkou je také opravený krytý dřevěný most v Černvíru na Brněnsku.
    Zájemci si mohou památky navržené na ocenění prohlédnout na http://ias.kr-jihomoravsky.cz/kultura/ a následně některé z nich poslat hlas odesláním textové zprávy z mobilního telefonu. Soutěž má za cíl podnítit v kraji zájem o památky a zároveň pomoci jejich majitelům v údržbě těchto nemovitostí a předmětů.
0 comments
add comment