Jihočeské matky podaly odvolání proti kolaudaci Temelína

Publisher
ČTK
08.11.2006 20:45
Czech Republic

České Budějovice


České Budějovice - Sdružení Jihočeské matky se odvolalo proti rozhodnutí o kolaudaci Jaderné elektrárny Temelín. ČTK to řekla jeho předsedkyně Monika Machová Wittingerová. O kolaudaci elektrárny po téměř šesti letech provozu rozhodl krajský úřad, rozhodnutí podle kraje v pondělí nabylo právní moci. Sdružení tvrdí, že je ale nepravomocné. K odvolání se připojilo také občanské sdružení V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín.
    Podle právní zástupkyně sdružení Radky Dohnalové zatím Jihočeské matky neobdržely rozhodnutí, podle kterého by byly vyloučeny z kolaudačního řízení, a proto zůstávají účastníkem řízení. O vyloučení nevládních organizací rozhodlo ministerstvo pro místní rozvoj. "Podaly jsme na krajském úřadu Jihočeského kraje žádost o doručení kolaudačního rozhodnutí i odvolání proti tomuto rozhodnutí," uvedla Machová Wittingerová.
    Dalším důvodem odvolání jsou podle sdružení deformace a netěsnosti paliva, které jednak způsobují průniky radioaktivních částic mimo palivové soubory, jednak brání řádnému fungování bezpečnostních klastrů, jež regulují rychlost štěpné reakce. Tyto závady se v plném rozsahu objevily až během roku 2006, uvádí se v odvolání, které má ČTK k dispozici.
    Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka je ale rozhodnutí ministerstva jasné a sdružení už do procesu nemůže zasahovat. "Nevládní organizace, které se chtěly účastnit a usilovaly o to být účastníky toho řízení, a mít tím pádem i právo k tomu se odvolávat, byly rozhodnutím ministerstva pro místní rozvoj jako účastníci řízení vyloučeni," řekl dnes novinářům hejtman. Jediný účastník řízení, společnost ČEZ, se vzdal práva na odvolání.
    Ministerstvo pro místní rozvoj vyloučilo nevládní organizace z  kolaudačního řízení a mělo je o tom informovat, řekla ČTK mluvčí kraje Maria Ptáčková. "Pokud tam došlo k nějakému pochybení, tak je to věcí ministerstva. My máme informaci, že vše bylo učiněno správně a na základě toho mohl krajský úřad vydat rozhodnutí," uvedla Ptáčková.
    Kolaudace jihočeské jaderné elektrárny začala před dvěma roky. Rozhodnutí nejprve pro první blok vydal krajský úřad koncem minulého roku. Proti němu se k ministerstvu pro místní rozvoj odvolala tři občanská sdružení. Podle ministerstva bylo ale jejich odvolání neodůvodněné, neboť neměly být účastníky řízení. Sdružení totiž mohou ze zákona mluvit do staveb jen jako ochránci životního prostředí. Kraj je proto letos z jednání vyloučil a jeho verdikt na konci října potvrdilo i ministerstvo.
0 comments
add comment