Publisher
ČTK
18.08.2020 07:05
Czech Republic

Olomouc


back to article
9 comments
jak to asi dopadne ?
Novák Alexandr
| 18.08.20 10:27
Ani se mu nedivím, když městští architekti a památkáři a místní stavební úřad a městští právníci vše co mohli naprosto zprasili.
Město Olomouc nakonec všechny soudy prohraje a bude platit Morávkovi velmi tučné odškodné za ušlý zisk.
Re: jak to asi dopadne
betonář
| 18.08.20 03:45
Pane Nováku, můžete nějak upřesnit to "zprasení"?
Upřesnění pro olomouckého pana betonáře
Novák Alexandr
| 18.08.20 09:34
Pane betonáři, kteří pak architekti navrhli pyj Šantovka Tower?
Dále pak prosím co je o zprasení viz diskuze
https://www.archiweb.cz/n/domaci/developeri-architekti-a-pro jektanti-zalozili-v-olomouci-sdruzeni?c=show,
a zde zvláště velmi trefné, byť trochu nadnesené shrnutí:
"Městský olomoucký architekt „nemá odpovídající pravomoci“
V Olomouci si na magistrátu drží a platí architekty (cca deset kusů), aby schvalovaly (jsou to samé ženy) počet zubů v převodovkách, množství cukru v marmeládě a také to jak se v řece chytají líni a sumci.
V Olomouci se staví desítky patrové věžáky ve zkráceném územním řízení.
Sláva, aspoň že to není jen na ohlášku udržovacích prací.
V Olomouci u památkářů ochranné pásmo městské památkové rezervace kreslí vrátný s kotelníkem.
Ochranné pásmo neprocházelo žádnou odbornou oponenturou, nebyly vypracovány žádné posudky ?!
Pásmo pak asi schválili v ZOO na Kopečku opičáci Šimpy a Tatin, proto potom raději zdrhli do lesa."
Díky za upřesnění
betonář
| 19.08.20 09:28
Pane Nováku, díky takto je to jasnější. Jen mi z toho nevychází, co zprasili měštští architekti. Magistrátní památkáři a stavební úřad, to ano, tam jste to docela trefil, i když s tím ochranným pásmem je to trochu složitější. A proč myslítě, že město soudy prohraje? Pominu že žaloba je proti rozhodnutí kraje.. Osobně si myslím, že investor se spíš chytá stébla, postupy památkářů byly hodně nestandardní, a ani územní rozhodnutí se s územním plánem moc nevypořádalo.
Upřesnění ?
Dr.Lusciniol
| 19.08.20 10:16
Nevim jak pan „betonář“ se citi osvicen timto „upresnenim“, ja prilis ne. Jen to, ze v Olomouci pracuje na magistratu deset zen, architektek, ale venuji se vsemu jinemu, nez architekture, pamatkari poveruji kreslenim ochranneho pasma vratneho a topice a pasmo schvalili, ve spechu do lesa, opicaci Simpa a Tatin ? Soudim, ze pozadat o dalsi „upřesnění“ by bylo omylem.
Upřesnění
betonář
| 19.08.20 04:18
Inu vyjasnil jsem si alespoň to, že pan Novák zřejmě volá po lepší práci úředníků, v čemž mu obecně lze dát za pravdu. Blekoty o ženách architektkách a opičácách pomíjím.
na vysvětlení
znalec
| 19.08.20 07:54
Pane Dr. Lusciniole, v Olomouci je mnohé "hodně nestandardní".
Na Magistrátu Olomouce bylo a je hodně, hodně zaměstaných architektek, kolik přesně nevím, a k ničemu moc nejsou, starý územní plán města za nic nestál (byl cca tisíc krát pozměňován) a nový územní plán je hotová katastrofa. Svou neschopnost pak obhajují tím, že nemají příslušné pravomoce. Sic!
Komunální politici pro jistotu před lety zrušili funkci hlavního architekta města, byť formálně ji asi tak před rokem či dvěma opět obnovili. Kdo jím je se ani neví. O práci a výsledcích hlavního architekta není nic slyšet.
Místní stavební úřad povolí skoro všechno, klidně i na zkrácené územní řízení, například obludnou výškovou stavbu, která drasticky zasáhla do historického panoramatu města, jen proto, že měla politické krytí. To samozřejmě nikomu nevadilo.
Na územní povolení se v Olomouci postavil obchodní velkoareál ve čtvrti Hodolany a zkolaudoval se zhruba tak až po pěti letech od zahájení provozu.
Památkáři (odborní i státní) jsou v Olomouci hodně zpochybňováni, kvalita vymezení ochranného pásma městské památkové rezervace je toho velmi smutným dokladem. Jeden nový věžák nyní vadí, druhý již postavený o pár set metrů vedle nikomu nevadil.
Památkáři povolili i stavbu betonového bunkrového monstra tzv. středoevropského fóra v městské památkové rezervaci.
Městští územáři pak pro sefo promtně schválili změnu územního plánu a městští politici navíc prodali Edelmannův palác, význačmnou rezanční budovu na Horním náměstí, jen aby se ta betonová hrůza mohla stavět. Naštěstí se proti tomu rozhodně ozvali Olomoučané a sefo se nepostavilo.
Tak to v Olomouci chodí.
znalec?
betonář
| 20.08.20 09:11
Vy že jste znalec? Vždyť píšete z velké části samé nesmysly, polopravdy, nebo přímo lži...
Co je prosím nestandardního na tom, že na úřadě pracují architektky? Vy máte nějaký problém se ženami? Nebo je problém, že je jich hodně, hodně? Vždyť ani sám nevíte kolik:-D A ještě jste zapomněl na 2 archiitekty, to už je standardní?
Nový územní plán je katastrofa? Něco konkrétního k tomu říct můžete, pane znalče?
Řeči o neschopnosti jsou už dosti za hranou, ale asi víte o pravomocích "architektek" hodně, tak nás neznalé poučte, ať můžeme posoudit sami.
To málo, v čem si nevymýšlíte a v čem se shodneme, je absurdita povolení výškové stavby ve zkráceníém územním řízení. Ovšem co znamená dodatek "nikomu to nevadilo"? Komu nikomu?
Kvalita vymezení ochranného pásma je dokladem neschopnosti současných památkářů? Víte jako znalec, ve kterém roce se OP vymezilo?
A teď ty naprosté lži: památkáři SEFO nepovolili, jako znalec byste měl vědět, že vydávájí rozhodnutí, žádné povolení. A hle, nevidali ani žádné rozhodnutí, nebo mě vyveďte z omylu. Územáři žádnou změnu územního plánu neschválili, ani promptně, ani jinak. Jednak změny neschvalují žádní územáři, ale zastupitelé, a žádná změna územního plánu se zde ani nepořizovala. Jednalo se o změnu regulačního plánu MPR, pane "znalče", ptát se, co na ní mělo být nestandardního asi moc nemá smysl. Edelmannův palác nikdo neprodal, stačí se podívat do katastru, komu patří. SEFO se nepostavilo, není totiž ještě ani povolené :-D Tudíž žádní "Olomoučané", kteří se "rozhodně ozvali" - myslíte asi v diskusích na internetu - s tím nemají co dělat. Na projektu v proluce se pokud vím stále pracuje, dle včerejšího článku na iDNES se aktuálně řeší možnost získání dalšího pozemku, aby bylo možné dostavbou propojit Denisovu ulici s ulicí Koželužskou. To by bylo skvělé.
Tat to v Olomoucí chodí ve skutečnosti.
Upřesnění pro znalce
Marie Stejskalová
| 20.08.20 09:26
Vážený pane "znalče", nevím odkud berete své informace ohledně středoevropského fóra, to schválili jen pracovníci Národního památkového ústavu a tiskový mluvčí Muzea umění krmí veřejnost nepravdivými informacemi, že vše běží a schváleno. Velký omyl, ti zatracovaní "městští" památkáři tuto stavbu nikdy ke schválení ani jako studii nedostali a ani nepovolili. Tak neznevažujte práci lidí, o kterých nic nevíte. A navíc Edelmannův púalác nebyl prodán , je stále v městském majetku. A ohledně ochranného pásma MPR - to vyhlašovali na okresním národním výboru v r. 1987 - takže ti dnešní úředníci s tím nemají nic společného, jen odnáší špatné vyhlášení bez jasných podmínek. Ale kdo ví vše, toho fakta prostě nepřesvědčí a ani se nenamáhá je si zjistit. Přeji Vám hodně dalších obdobně "fundovaných" komentářů.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.