Depresivní děti uspořádají na Vítkově divadelní představení

Source
Jiří Borovička
Publisher
ČTK
15.05.2006 16:00
Czech Republic

Prague

Praha - Přijďte se podívat tam, kam se mrtví nedostanete - zve sdružení s obskurně znějícím názvem Depresivní děti touží po penězích na svůj divadelní cyklus Noci v mauzoleu. V nejrůznějších prostorách monumentálního památníku na pražském Vítkově nabídne zájemcům od úterý 16. května na devíti večerech celkem čtyři představení.

"Cyklus si klade za cíl invenčním způsobem pracovat s jednotlivými prostory památníku a přiblížit tak veřejnosti tuto jedinečnou architekturu 20. století formou divadelních představení," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze režisér a herec Jakub Čermák. Za finanční pomoc poděkoval Nadaci české architektury a za propůjčení prostor Národnímu muzeu. To objekt převzalo před šesti lety a pověřilo jeho správou své oddělení novodobých českých dějin.
"Zahajovacím projektem bude toto úterý scénické čtení hry Třetí sektor z pera současné německé autorky Dey Loherové. Koncem měsíce uvedeme adaptaci známé Poeovy povídky Zánik domu Usherů, začátkem června projekt nazvaný Zveme vás na oslavu Ludwigova návratu připravený podle hry Thomase Bernharda Ritter, Dene, Voss a na závěr Camusova Caligulu," dodal Čermák.
Diváci, kteří navštíví všechny části cyklu, se dostanou do všech interiérů památníku, například místnosti pro velký katafalk, kde byla vystavena Gottwaldova mumie, prezidentského salonku či prostoru hrobky. Vstupenky prodává pokladna Divadla Komedie, bližší informace naleznou zájemci na internetových stránkách www.depresivnideti.eu.
Podle pracovníka Národního muzea Stanislava Slavíka nejsou Noci v mauzoleu nějakou výjimečnou událostí, neboť v Národním památníku na Vítkově se něco děje zhruba každých 14 dní. "Vedle prohlídek, setkání či koncertů jsou to i další projekty se značnou návštěvností," uvedl. Památník má být opraven v souladu s vládním usnesením na rehabilitaci některých objektů, jejichž význam je pro utváření historického vědomí občanů nepřehlédnutelný.
Rekonstrukce má skončit v roce 2009 a dotkne se především úprav vnitřních prostor do původní podoby ze 30. let, pokud to ovšem bude možné. Původní myšlenka památníku připomínajícího oběti legionářů se totiž po roce 1948 změnila, vznikla tu Síň sovětské armády a pak Mauzoleum Klementa Gottwalda.
Slavnostní síň bude v budoucnu věnována kultuře. "Jsme jako projektanti parku, kteří mohou cestičky namalovat od stolu, či nechat lidi, aby si je sami vyšlapali. A tak tu zkoušíme různé akce," vysvětlil Slavík. Podle něj by na Vítkově mohly působit i "kamenné scény".
Sdružení Depresivní děti touží po penězích, jehož název prý vznikl podle jednoho novinového titulu, podporuje interdisciplinární umělecké projekty v oblasti hudby, divadla, výtvarného umění a audiovize. Pěstuje kontakty především mezi Prahou a Plzní, odkud pochází většina jeho členů.
V minulosti například oživilo uzavřenou budovu bývalého nádraží Plzeň - Jižní předměstí či po povodních uzavřený objekt Hudebního divadla Karlín v Praze, kde uvedlo Čechovova Racka.
0 comments
add comment