Ceny ministerstva kultury získali Smoček, Havelka a Chatrný

Source
Petr Veber
Publisher
ČTK
25.10.2006 00:20
Czech Republic

Prague

Praha - Držiteli Ceny ministerstva kultury se dnes stali režisér a dramatik Ladislav Smoček, hudební skladatel Svatopluk Havelka a malíř, grafik a pedagog Dalibor Chatrný. Ocenění za rok 2006 předával při společenském večeru v Praze ministr kultury Martin Štěpánek. Uděluje se čtvrtým rokem za výjimečné umělecké tvůrčí nebo interpretační počiny a za dlouhodobé zásluhy a přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury.

    "Ceny nevnímám jako odměnu státu za vykonané dílo, ale jako skromnou splátku dluhu, který naše společnost vůči vlastní kultuře ještě nesplatila," prohlásil při ceremoniálu v Českém muzeu hudby ministr Štěpánek.
    Tvorba čtyřiasedmdesátiletého Smočka, jedné z nejoriginálnějších osobností současného českého divadla, je spjata především s pražským Činoherním klubem, u jehož založení v roce 1965 stál, kde se hrály jeho hry a kde působí dodnes. Porota ocenila především fakt, že je žijícím, stále aktuálně tvořícím klasikem.
    "Spát na vavřínech rozhodně nebudu," řekl ČTK Smoček. Spíš má podle svých slov pořád ještě pocit žáka, který není dosud hotov, který "marně čeká na to, až dokáže dokonale zvládnout svoji úlohu." Dokonalosti se asi nelze dopracovat, ale člověk se o ni má pořád pokoušet a toužit po ní, dodal úspěšný divadelník.
    Jedenaosmdesátiletý Havelka, který se jako jediný z trojice nemohl večera osobně zúčastnit, je uznáván jako jeden z největších tvůrců české hudby druhé poloviny 20. století. Autor významných symfonických i komorních koncertních děl, scénické hudby a partitur k sedmdesáti celovečerním a 150 krátkým filmům se od 80. let zaměřil na duchovní tvorbu reflektující základní křesťanské hodnoty.
    Ocenění jedenaosmdesátiletého brněnského umělce Chatrného je podle poroty poctou jeho nepřetržité tvorbě jako životní praxe, jako otevřenosti, v níž je jeho nezaměnitelná svébytnost. Je označován za neúnavného experimentátora s duší dítěte. Stál také u zrodu významných tvůrčích seskupení a dalších progresivních aktivit.
    Ministerstvo obdrželo podle své mluvčí 20 návrhů na ocenění za oblast divadla, 26 návrhů z hudební sféry a osm návrhů týkajících se výtvarného umění. V divadelním oboru bylo z těchto návrhů nominováno 19 osobností či institucí, v hudbě devatenáct a za výtvarné umění a architekturu sedm.
    Laureáty v jednotlivých kategoriích vybírají tři nezávislé odborné poroty, jejíž členy jmenuje ministr na základě doporučení profesních organizací a institucí na tříleté období.
    Ceny Ministerstva kultury jsou spojeny s finanční odměnou, která byla letos zvýšena na 300.000 korun.
0 comments
add comment