Publisher
ČTK
09.09.2021 18:15
Czech Republic

Opava


back to article
10 comments
sláva
Bervid
| 09.09.21 08:24
Tak už konečně radní z Opavy k rozumu přišli, že ono komunistické, ohavné, nepatřičné, architektonické svinstvo v centru starobilého města je nutno jen a jen zbourat.
Hrůzy tohoto typu: Prior v Jihlavě, Slezanka v Opavě, Prior v Olomouci,
obchodní dům Ještěd v Liberci, Transgas, administrativní budova bývalých Vojenských stavebv Praze, to vše by mělo postupně přijít zbourat.
A naštěstí některé hrůzy z toho už k zemi šly.
Třikrát sláva
Ludvar
| 10.09.21 09:42
jsem rovněž nadšen, a ještě víc z toho, že tam nebude nákupák, ale pokus o předválečnou inspiraci, to kvituju. Souhlasím částečně s Bervidem ohledně nechutností zralých ke zbourání, nicméně chybí mi tam Prior Znojmo a naopak přebývá Ještěd Liberec, ta žlutá budova v centru města mohla být úžasným originálním kampusem tamní technické univerzity, místo toho postavili další skleněný, nudný, vágní, odpudivý dům.. škoda..
je třeba pokračovat, a bourat, a bourat
Daniel Bartoš
| 10.09.21 11:37
Ano, souhlasím, i Prior Znojmo je nechutně otřesný. Pryč s ním!
Stejně tak patří zbourat Prágrovo federální shromáždění v Praze a Vřídelní kolonádu v Karlových Varech od Otruby.
bourání
betonář
| 10.09.21 03:37
Souhlas s Ludvar, Ještěd v Liberci byl rozhodně stavba, které je škoda. Co se Prioru v Olomouci týče, ten prošel "faceliftem", který výrazně proměnil architektonický výraz. Urbanisticky to žádný problém není, Prior je na místě původního bloku, tak proč bourat?
prý architekti
Boris Tichý
| 10.09.21 07:45
Olomoucký Prior s novými úpravami se rozplizl a rozšířil do náměstí u Mořického kostela. Olomoučtí neschopní architekti z radnice bohužel dovolili Prior rozšířit o příjezdový obludný betonový nadzemní tunel. Urbanisticky to problém je, kvůli ohavnému Prioru bylo zbouráno několik hodnotných historických domů a také byly zničeny tamní mnohé archeologické nálezy.
Ještěd v Liberci si přeci tamní technická univerzita mohla koupit, proč to neudělala? Čekala až jim Ještěd dá někdo zadarmo?
Čtyřikrát slava
Gfunk
| 10.09.21 08:59
To samotné bourání kvituji i když... Každé bourání i ne moc povedeného domu trošku lituji. Ale proč by proboha tam měli stavět něco jako pokus o baráky co se stavěly před sto lety???
Jsem ten poslední co by tam chtěl vidět prosklenou kostku a jsme v roce 2021 a stavět soudobė, s citem k místu a patě katedrály.
obavy z dneška
Karel Diviš
| 11.09.21 09:12
To samé tvrdili komouští architekti, když navrhovali tu slezankovou hrůzu v minulém století: "stavět soudobě, s citem k místu a patě katedrály".
Obávám se, že ta úžasná dnešní soudobá betonová architektura = stokrát vyvařený minimáč, bude ještě mnohem horší než komunistická Slezanka.
pro Borise Tichého
betonář
| 13.09.21 08:54
Ano, stavba olomouckého Prioru byla z hlediska památkové péče neuvěřitelné zvěrstvo, padly jí za oběť cenné domy, a ještě cennější nálezy. To ale nic nemění na tom, že urbanisticky je stavba v pořádku, na místě bloku zase stojí blok. Na rozdíl od jiných realizací z této doby, kdy zmizely nejen původní domy, ale i původní urbanistická struktura, na úkor arogantních solitérů.
deset dní se radujme
Ludvar
| 13.09.21 09:03
Psali, že se budou inspirovat tehdejší architekturou, aby tam zapadla. Nejlépe by tam zapadly repliky těch domů, k čemuž na sto procent nedojde, takže žádné obavy. Osobně bych to přivítal, stejně jako staví repliky domů, kostelů a zámků v Drážďanech a Berlíně. Ale už to, že to nebude prosklený nákupák, nebo stavba ala ´90, je plus. A souhlasím s Karlem, že i komáři si o Slezance mysleli, že tam perfektně soudobě padne k patě katedrály.. Nechme se překvapit. Ten návrh, jak polidštit prior v Jihlavě třeba vypadá soudobě, ale zároveň ne až moc extravagantně, takže něco v tom duchu..
Zoufalci
Gfunk
| 19.09.21 09:58
Nikdo tady nepíše že se tam má stavět minimáč, maximáč atd... Jen jsem napsal že by se mělo stavět soudobě, což pokud vím je v dnešní době vícero stylů. Jak tvrdších či přísných až po organické a abstraktní. Jen zoufalci staví repliky, stejně to jsou jen kaširované moderní baráky s divadelní kulisou v předu. Čest výjimkám, třeba Pustevny a vyhořelé dřevěné kostely v Ostravě a Gutech.

Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.