Bývalé sídlo Economie koupí za 299 milionů Úřad práce

Publisher
ČTK
06.11.2013 19:30
Czech Republic

Prague

Praha - Vláda v demisi dnes jednomyslně schválila koupi budovy na pražské Letné pro centrální úřad práce za cenu 299 milionů korun. Většina částky půjde podle premiéra Jiřího Rusnoka z evropských peněz. Do domu v Praze 7 se mají nově sestěhovat ředitelství úřadu, dvě kontaktní pracoviště, telefonní centrum a školicí středisko.
    Bývalé sídlo nakladatelství Economia koupila v květnu společnost Alkatria, kterou podle dostupných informací stálo 140 milionů korun. O pořízení budovy dříve uvažovala i radnice Prahy 7, která za něj původně nabízela 275 milionů korun.
    Ministr práce v demisi František Koníček dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že jen ze srovnání se nedá usuzovat, zda cena pro Prahu 7 je "korektní". Má o tom pochybnosti. Uvedl, že radnice měla pořídit budovu při "speciální operaci", kdy měla převzít akcie. Podle Koníčka tak radnice byla v horší pozici než ministestvo, když při odečtení daní vyjde budova na zhruba 250 milionů.
    Ministr v demisi řekl, že není schopen hodnotit, zda byla cena 140 milionů pro Alkatrii "férová". Tehdejší transakci podle něj provázely právní spory. Pro vládu je prý zásadní to, zda budova vyhovuje potřebám, a také otázka tržní ceny, kterou dokládají posudky. Resort si nechal vypracovat čtyři. Znalci dům ohodnotili od 300 do 310 milionů korun. Podle Rusnoka to dokládá, že je nynější cena "férová".
    Vláda o pořízení pětipodlažní budovy na Letné jednala na několika zasedáních od první půlky října. Rusnok uvedl, že jeden z hlavních důvodů, který ji přesvědčil, byla "unikátní možnost" vyřešit dlouhodobý problém s umístněním pracovišť na různých místech a v pronajatých budovách. Dalším byl pak fakt, že téměř čtyři pětiny prostředků poputují z Evropské unie - podle ministerstva práce přesně 79 procent, 21 procent pak uhradí stát. Kdyby kabinet nákup neschválil dnes, nestihly by se letos evropské peníze vyčerpat a propadly by.
    Ředitelství úřadu práce je nyní ve třech budovách - v domě ministerstva práce na Karlově náměstí a v pronájmu v Emauzích a v Kartouzské. Call centrum pak funguje ve Vysočanech, prostory mu pronajímá Česká správa sociálního zabezpečení.
    Jediný objekt je podle podkladů pro vládu potřeba pro lepší řízení po změnách v dubnu 2011, kdy vznikl centrální "superúřad práce" s krajskými pobočkami a kontaktními pracovišti. Od loňska úředníci nemají na starosti jen agendu zaměstnanosti, ale vyplácejí i všechny dávky. Ředitelství má teď podle zprávy 112 zaměstnanců, má jich být 165. Kontaktní pracoviště pro Prahu západ a východ zaměstnává 118 lidí, přibýt by měla nejméně desetina. Celkem by v budově mělo působit 305 pracovníků.
    V porovnání s pronájmem srovnatelných prostor se má investice do pořízení budovy vrátit za devět let, uvádějí podklady pro kabinet. Náklady na pořízení pozemku a výstavbu nového administrativního objektu autoři odhadli na 400 milionů.
0 comments
add comment

Related articles