Publisher
ČTK
09.01.2020 14:30
Czech Republic

Zákupy


back to article
5 comments
vodu kážou, víno pijí
Helena Válková
| 09.01.20 07:49
Copak těch dlouhých 16 let od získání celého zámku památkáři dělali? Jak se starali? Co opravili?
Druhým poroučet umějí. Za cizí peníze se jim to rozhoduje.
Sami nic nedokážou. Jen dávat pokuty druhým.
...
Daniel John
| 10.01.20 09:54
Pokud si článek přečtete, zjistíte, že do areálu se investuje a investovat bude a to nemalé částky, zámek samotný se zdá v dobrém stavu. Za socialismu se značné množství podobných areálů dostalo do zoufalého stavu a jejich rekonstrukce stála a ještě bude stát ohromné prostředky a rozhodně není reálné zachránit úplně vše. 700 milionů jsou ohromné prostředky a to se bavíme o části jednoho jediném areálu, který nemá navíc nijak mimořádný význam. Poděkování patří komunistům, kteří zdecimovali neskutečné množství podobných staveb a areálů a jen těžko je možné finančně zvládnout nápravu všeho a to navíc v situaci, kdy na rozdíl od mnoha jiných zemí dávno tyto stavby nemají svůj původní přirozený účel a jejich údržba nebyla průběžná. Není na světě žádná země, v jejíž ekonomických možnostech by byla totální rekonstrukce podobných zdevastovaných objektů pomalu v každé druhé obci.
názor nepamátkáře a prosba
Fiala Miroslav
| 10.01.20 12:12
Celý Zákupský zámecký areál je ve správě tzv. Národního památkového ústavu (Valdštejnské náměstí 162/3, 118 01 Praha 1, Liliová 219/5, 110 00 Praha 1.
Prosím tímto o stanovisko k celému zákupskému případu paní Ing. arch. Naděždy Goryczkové.
Vyslovuji k tomu tento opovážlivý názor:
- nebylo lepší než připravovat rekonstrukci, která je asi v nedohlednu, aspoň trochu opravit střechu, aby tam neteklo? Nebo ji, tu střechu, aspoň zaplachtovat?
... a ještě možná dostanou pokutu
Kristýna Léblová
| 10.01.20 04:18
Pan John památkáře omlouvá, a přitom tam celých šestnáct let, jistě vzorně, hospodařili !
Pan Fiala to dobře vystihl, ne šestnáct let připravovat velkolepé plány na opravy, ale s malými náklady a rychle zajistit, aby tam neteklo.
Jsem zvědavý, zda jako obvykle postihne státní správa - místně příslušní památkáři, pokutou majitele národní kulturní památky zámku Zákupy, kterým je, shodou okolností, Národní památklový ústav, za absenci údržby a oprav jim svěřené nemovitosti.
No to by byl paradox!
...sami si rybník nevypustí
Alexandr Černý
| 11.01.20 01:32
Nebojte se paní Léblová, jak je všeobecně známo, že si kapři sami rybník nevypustí, tak se vsadím, že pámátkáři - státní správa, nepotopí památkáře památkářské odborné, což je Národní památkový ústav v čele s paní Goryczkovou a nedá jim "flastr" = mastnou pokutu za zanedbání povinnosti vlastníka vyplývajících se zákona o památkové péči č. 20/1987 Sb. a také povinností z navazujících platných právních předpisů.
Ale pan Fiala má pravdu a souhlasím s ním, že žádá jasné a neuhýbavé odborné po stránce zejména stavební, statické, pak také památkářské a určitě také ekonomické stanovisko této paní řiditelky všech památkářů.
Dočkáme se? Vsadím se, že se nedočkáme!
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.