Stavbou Libereckého kraje je pro porotu i veřejnost obnova divadla v České Lípě


Cvikov - Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě zvítězila v 20. ročníku soutěže Stavba roku Libereckého kraje nejen u veřejnosti, ale také u odborné poroty. Stavba získala hlavní cenu, která od roku 2019 nese jméno autora hotelu a vysílače Ještěd, architekta Karla Hubáčka, od jehož narození v únoru uplynulo sto let. Porota ocenila nejen stavbu, ale také komplexní přístup k historické budově, řekl dnes ČTK mluvčí kraje Filip Trdla.


Rekonstrukce Jiráskova divadla stála město 197 milionů korun a trvala tři roky. Nejstarší části rozlehlé budovy jsou z poloviny 14. století. Dnes umožňuje vybavení divadla odehrát všechny typy představení od baletu přes činohru až po operu. I po rekonstrukci v budově zůstala řada původních prvků, stavbaři znovu použili původní lustr v hlavním sále a svítidla, původní trámy, ale také původní schody nebo základní kameny.

O titul Stavba roku Libereckého kraje se ucházelo 26 staveb, o čtyři víc než loni, a deset studentských projektů, před rokem jich porota posuzovala o dva víc. Svou cenu uděluje i hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj): "Rozhodl jsem se udělit cenu bytům města Liberce Na Žižkově, ne jenom kvůli tomu, že se mi to architektonicky zdá být dobře ztvárněné. Jsou to sociální byty, vypadají podle mě pěkně, jsou dobře zasazené do toho místa. Je to ale taky trochu o tématu nájemního bydlení," řekl hejtman.

Podle libereckého hejtmana je obecně v řadě měst a obcí problém s nedostatkem nájemního bydlení. "Jsem rád, že Statutární město Liberec se rozhodlo, že svůj nedostatečný bytový fond doplní. Já to považuji za úspěšný projekt a ocenění má být tak trochu povzbuzením pro další města a obce, aby v tomhle směru taky odvážně investovaly," dodal Půta při dnešním vyhlášení oceněných v Kulturním centru Sever ve Cvikově.

Mezi stavbami s veřejným účelem zvítězil nový pavilon nukleární medicíny Krajské nemocnice Liberec, v kategorii Soukromé stavby zvítězila liberecká Vila Terasy, u které porota ocenila jak stavební a architektonické provedení, tak komplexní technologické řešení pro úsporu energií. V kategorii Krajina a veřejný prostor zvítězila pasáž Ulička řemesel v Turnově, ze studentských projektů ocenila porota Bereniku Suchánkovou a její projekt Trojzemí – Krajinou Horní Lužice.

Soutěž o stavbu roku Libereckého kraje má tradici od roku 2004. Hlavní cenu získaly v posledních letech vždy revitalizace brownfieldů. V roce 2020 zvítězilo nové sídlo sklářské společnosti Lasvit v Novém Boru na Českolipsku, které spojilo dva historické domy s moderními přístavbami. O rok později vyhrála liberecká pražírna s kavárnou DOK Nordbeans, která oživila zanedbané nádražní skladiště. Předloni porota ocenila vratislavické komunitní centrum IGI, které vzniklo přestavbou a dostavbou bývalé fary. Loni nejvíc zaujala rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci, kde vzniklo komunitní centrum.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
architekti neexistují
Doležel Karel
16.05.24 07:33
show all comments

Related articles