Publisher
ČTK
10.06.2024 16:50
Czech Republic

Prague


back to article
2 comments
Nový Hlavák
Martin Hurin
| 10.06.24 08:50
Opravdu je tohle velmi prazvláštní situace. Někdy před lety se hypoteticky mluvilo o možnosti zastřešit část kolejiště v blízkosti vinohradských tunelů. Myslel se tím jen prostor v linii Federálního shromáždění a dokonce ani stavba na tomto zastřešení nebyla nijak kategoricky podmiňována. Vypadalo to jen na nějakou parkovou úpravu či rozšíření a polidštění Vinohradské třídy. Jakkoli zbytečné, protože tenhle pohled je pro Prahu charakteristický už od počátku železnice, tedy více jak 150 let a pořád je úchvatný. A ejhle, najednou se už bez skurpulí mluví o zastropení vlastně úplně celého prostoru nádraží od tunelů až po mosty na křižovatce U Bulhara, a až na nejtěsnější dotyk s Fantovou budovou a kolejovou halou. Abych byl přesný, mluví se o počtu zastavěných metrů, ale přesně to odpovídá popsanému prostoru. Nějakým zázrakem se z kolejiště a nástupišť stal stavební pozemek. Neuvěřitelné!
Asi už musíme v Praze zastavět každou "volnou" plochu, byť by to bylo sebenesmyslnější. Když už ji jednou developer nějak získal, přeci se nepřipraví o tučné zisky, zvlášť když se ze stavebnictví stala investiční komodita. Aby to tak nekřičelo, zmíní se, že by zde mohla stát nová Národní knihovna, nové muzeum (?) nebo alespoň škola. Já bych ještě doplnil třeba tolik potřebný park či výstavní sál pro Slovanskou epopej. To taky dobře funguje. Každopádně tohle už Prahu definitivně zničí. To, co stojí na Masaryčce a teprve bude stát (domy na místě pošty, domy v ulici Na Forenci a dále až do prostoru autobusového nádraží Florenc - tohle vše totiž bude zastavěno), až se tohle ještě rozšíří o celý prostor kolem Hlavního nádraží, vznikne souvislá, měřítkově, tvarově i výškově naddimenzovaná zástavba, která se potáhne od Národního muzea až po Těšnov. Zástavba, která zcela zastíní a popře starou Prahu. Ta více méně tímto zásahem přestane vizuálně existovat. V záplavě nových tvarů a hmot se prostě ztratí. Už dnes je to dobře patrné z pohledů z Letné, z Hradu, od Strahova, ze všech pražských věží, z Vinohrad. Holt se o starou stověžatou Prahu v zájmu cizího byznysu necháme připravit. Co k tomu více říci.
reakce
Luigi
| 12.06.24 12:25
Já se tedy neobávám o nějakou ztrátu staré historické Prahy, zastavění kolem Masaryčky a Florence kvituji. Zastřešení kolehiště u Muzea bych také přežil (zmíněná Vinohradská), ale zastavět prostor, jak trefně uvádíte prakticky až k dotyku s Fantovou budovou a prosklenými oblouky nad nástupišti, považuji za zrůdnost. Praha tady vskutku ztratí část typického města, výhledy, výhledy z okýnek vlaků, pohled na rozlehlé kolejiště hl. nádraží, které k velkoměstu patří. Tež se mi to vůbec nelíbí.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.