Obchodní dům Máj v Praze se veřejnosti otevře v pondělí 24. června

Praha - Zrekonstruovaný obchodní dům Máj v Praze, který stavbaři začali opravovat předloni v červenci, se veřejnosti otevře v pondělí 24. června. ČTK to sdělila mediální zástupkyně Michaela Fialová Rozšafná. Novinářům a odborné veřejnosti se obchodní centrum představí ve čtvrtek 20. června. Rekonstrukci má na starost stavební firma Metrostav a stát má zhruba čtyři miliardy korun. Lidé se mohou kromě prodejen těšit i na galerii, zábavní či vzdělávací prostor nebo na kavárnu s vyhlídkou.

Lidé v novém Máji budou moci nakoupit například v supermarketu Tesco, lékárnách a drogeriích. Najdou tam i kavárny, kosmetiku, zmrzlinu či prodejnu vína. Ve třetím a čtvrtém podlaží bude multifunkční zábavní prostor se zaměřením na děti starší 12 let, páté podlaží bude sloužit rodičům s malými dětmi a šesté podlaží bude mimo jiné pro školy a školky a bude se věnovat historii Prahy. Nyní se na obchodním centru dokončují poslední práce.

Firma na návrhu přestavby Máje spolupracovala s původními autory, architekty Martinem Rajnišem a Johnem Eislerem. Projekt podle dřívějších informací zohlednil i podněty dalších odborníků na památkovou péči a urbanismus.

Fasádu domu bude zdobit umělecké dílo sochaře Davida Černého - dvě několikametrové pohyblivé plastiky motýlů, jejichž trupy budou tvořit napodobeniny stíhaček spitfire. Dílo by se tak mělo stát poctou československým letcům bojujícím v druhé světové válce. Občanské sdružení Klub za starou Prahu s jeho umístěním nesouhlasí, jde podle něj o typický kýč.

Obchodní dům na rohu Spálené ulice a Národní třídy vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 ministerstvo kultury prohlásilo dům kulturní památkou.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
02
Karel Doležel
16.05.24 08:49
show all comments

Related articles