Obchod s nemovitostmi v Berlíně zažívá boom

Publisher
ČTK
05.07.2006 00:10
Germany

Berlin

Berlín - Německá metropole Berlín zažívá boom obchodu s nemovitostmi. Jen za loňský rok vzrostl počet prodaných nemovitostí téměř o dvě pětiny oproti předchozímu období. Loni v Berlíně změnilo majitele téměř 25.000 bytů, domů a parcel, obrat zaznamenal více než devět miliard eur. Je to zřetelně více než v letech předtím, kdy se počet prodaných nemovitostí pohyboval kolem 18.000 ročně, tvrdí agentura DPA. Podle listu Berliner Morgenpost se na změně situace odráží nákupy amerických a britských investorů, pro které se Berlín stává žádaným městem.

    Zadlužená metropole s  dostatkem prázdných bytů, osmnáctiprocentní nezaměstnaností a mizivým hospodářským růstem má totiž pověst jednoho z evropských měst, kde jsou nemovitosti levné, stojí prý dokonce méně než v Moskvě či Praze. Zatímco v  Berlíně stojí metr čtvereční bytu v centru města 1500 eur, asi 45.000 korun, v  Londýně je to desetkrát víc.
    Proto je hlavně mezi americkými, britskými a irskými investory Berlín nově velmi ceněn. Kupují se klasické nájemní domy s  30 byty a pár obchody v přízemí, žádané jsou ale i obytné a kancelářské budovy či sídliště s více než tisícovkou bytů. Investoři, kteří doufají, že v příštích letech se do metropole konečně dostaví vytoužený hospodářský boom, hledají i  supermarkety, obchodní centra nebo nákupní pasáže.
    V 90. letech obchod s  nemovitostmi v Berlíně stagnoval. Růst začal před dvěma roky, když jeho největší společnost pro bytovou výstavbu GSW s 65.000 bytovými jednotkami koupil za 405 milionů eur americký investor a partner.
    "Ukázalo se, že tu lze získat nemovitosti levně," vysvětlil agentuře DPA Philipp Tabert z realitní kanceláře Winters & Hirsch.
    "Berlín ale není jednotný trh s nemovitostmi, ale jedním z nejvíce různorodých měst v Německu," tvrdí Dietrich Ribbert, člen posudkového výboru pro hodnotu nemovitostí Německého realitního sdružení IVD, střešní organizace obchodníků s nemovitostmi. Podle posudku sdružení vzrostl počet obchodů s nemovitostmi jen od ledna do září 2005 o 22 procent. Jen některé berlínské čtvrti jsou ale žádané. Mezi vyhledávané lokality patří kromě klasických městských čtvrtí Charlottenburgu, Wilmersdorfu a Schönebergu i  objekty v Kreuzbergu. Nadějná je i čtvrť Prenzlauer Berg, kam se stahují mladí lidé, kteří zatím nezaložili rodinu, umělci a studenti.
    Další hospodářský růst by mohlo Berlínu přinést kontroverzní velké letiště BBI pro Berlín a Braniborsko, které vyrůstá na místě letiště Schönefeld. Zvýšilo by přitažlivost jihovýchodních čtvrtí jako Treptow, Köpenick, ale i problémové čtvrti Neukölln, kde žijí hlavně přistěhovalci.
    Letiště by znamenalo pro investory možnost přímého letu bez přestupů na velkých letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově nebo v Düsseldorfu.
    Otázkou ale zůstává, zda může zadlužený Berlín z boomu profitovat podobně jako minulý rok saská metropole Drážďany, jež jako první německé město prodala všech 48.000 komunálních bytů a naráz se zbavila dluhů.
    Dluhy metropole ale už překročily 60 miliard eur, zatímco hodnota 250.000 komunálních bytů, které Berlín má, podle Taberta činí zhruba deset miliard eur, a proti privatizaci bytového fondu je i radnice, kde se sociálními demokraty vládnou postkomunisté.
0 comments
add comment