Newyorské muzeum 11. září se otevřelo pro veřejnost

Publisher
ČTK
21.05.2014 22:45
USA

New York

New York - Muzeum věnované téměř 3000 newyorských obětí teroristických útoků z 11. září 2001 se dnes otevřelo pro veřejnost. Dosud ho směli navštívit přeživší, rodiny obětí a záchranáři.
    Téměř 13 let po teroristických útocích může ode dneška každý zájemce navštívit muzeum, které se nachází na místě zřícené dvojice mrakodrapů Světového obchodního střediska (WTC). Do "dvojčat" 11. září 2001 narazily letouny unesené a pilotované teroristy.
    Šéf muzea Joe Daniels dnešek označil za "historický den". "Dnes otvíráme své dveře světu," prohlásil Daniels.
    Muzeum bylo slavnostně otevřeno už před týdnem za přítomnosti amerického prezidenta Baracka Obamy. Od té doby ho navštívily desetitisíce přeživších, pozůstalých či záchranářů.
    Cena vstupenky je 24 dolarů (zhruba 480 korun). Rodinní příslušníci obětí, záchranáři, zdravotníci a děti do pěti let vstupné nadále platit nemusí. Každé úterý od 17 do 20 hodin pak bude vstupné zdarma pro všechny. Vstupenky na dnešek byly podle agentury DPA vyprodány týdny dopředu.
    Nadále bez poplatku je přístupné také okolní náměstí Memorial Plaza, které jen v loňském roce navštívilo 5,3 milionu lidí.
    V muzeu jsou k vidění dvě expozice vystavěné na základech komplexu budov obchodního střediska. První z nich nazvaná "In memoriam" je poctou 2983 lidem zabitým 11. září 2001 a také šesti obětem bombového útoku u budovy z 26. února 1993. Druhá výstava vypráví příběh teroristického útoku z 11. září a toho, co mu předcházelo.
0 comments
add comment