Londýn věří, že Tower nebude mezi ohroženými památkami světa

Publisher
ČTK
08.03.2007 19:00
United Kingdom

London

Londýn - Britská vláda dnes zveřejnila návrhy opatření, kterými chce zabránit tomu, aby se Tower dostal na černý seznam ohrožených památek světového dědictví. Především hodlá kolem Toweru a dalších podobných vzácných objektů vytvořit ochrannou zónu, ve které by se nesměly stavět ošklivé a jinak nevhodné budovy, uvedla agentura Reuters.

    Inspektoři UNESCO loni varovali, že naplánované vybudování mrakodrapů v okolí Toweru by mohlo vést k  zapsání této historické pevnosti mezi ohrožené světové památky. Rozhodnout, zda tak skutečně učiní, mají odborníci UNESCO v červnu.
    Londýn je optimistický. "Doufáme, že navržená legislativa bude dostatečná k tomu, aby UNESCO ustoupilo od udělení tohoto nežádoucího statusu Británii," citoval Reuters nejmenovaný vládní zdroj. Ministryně kultury Tessa Jowellová ujistila, že Británii velmi záleží na jejím historickém dědictví.
    Zahrnutí Toweru na černou listinu by bylo pro britskou vládu krajně nepříjemné, protože by se v  rámci ekonomicky vyspělého světa jednalo o jedinou památku ze seznamu UNESCO, která by byla označena za ohroženou. Británie odpovídá za 27 světových objektů UNESCO na svém území, ale dosud je nechrání zákonem v rovině stavebního plánování.
0 comments
add comment