IHT: Velkoměsta přemýšlejí nad pěstováním plodin v mrakodrapech

Publisher
ČTK
01.08.2008 15:10
USA

New York

New York - Co kdyby jedno z přikázání moderní zdravé gastronomie, totiž připravovat jídlo z místních surovin, znamenalo, že budete moci i ve velkoměstě koupit potraviny vypěstované doslova za rohem? A co kdyby se z mrakodrapů staly zelenající se věže, v nichž by si obyvatelé megapolí mohli v jakýchsi vertikálních farmách pěstovat to, co potřebují? Profesor Dickson Despommier z Kolumbijské univerzity doufá, že se jeho futuristické vize o pěstování cuket v oblacích stanou brzy realitou, napsal deník The International Herald Tribune.

Despommier na nápad farem v mrakodrapech připadl spolu se svými studenty v roce 1999 v rámci ekologického semináře. Jeho vizi pak propadla řada architektů v Evropě i Spojených státech, kteří začali nápad rozvíjet. Nadchl se pro něj i starosta newyorského Manhattanu Scott Stringer.
Když se Stringer o projektu dozvěděl, okamžitě prohlásil, že si dokáže představit oživení panoramatu Manhattanu, které by takové "zelené mrakodrapy" přinesly. "Samozřejmě tu nemáme nekonečné množství volných pozemků," řekl v telefonickém rozhovoru. "Možnosti jsou ale obrovské."
Starostova kancelář už připravuje první odhady, co by postavení první vertikální farmy obnášelo. Pilotní studie by měla být hotová za několik měsíců. Stringer ale hýří optimismem už nyní. "Myslím, že to můžeme zvládnout. Finance dokážeme zajistit," tvrdí.
Despommier odhaduje, že prototyp vertikální farmy by mohl stát kolem 20 až 30 milionů dolarů. Stavba skutečného zeleného mrakodrapu o 30 patrech, v němž by se daly pěstovat potraviny až pro 50.000 lidí, by pak vyšla na stovky milionů dolarů. "Lidé si myslí, že mi přeskočilo, protože tohle je opravdu dost bláznivý nápad," přiznává osmašedesátiletý Despommier s pousmáním.
Profesor se snaží svou radikální vizi prosazovat během přednášek i na internetových stránkách. Tvrdí, že mu do karet hraje například i výzkum hydroponického pěstování rostlin, který provádí NASA, a že projekt bude proveditelný i díky potenciálnímu energetickému využití slunečního záření či větru. Nezávislí pozorovatelé ale opakují, že je potřeba, aby snílek Despommier hlavně zůstal nohama na zemi.
"Proč to musí být rovnou třicet pater?" ptá se Jerry Kaufman, emeritní profesor urbanismu a regionálního plánování z univerzity ve Wisconsinu. "Nestačilo by třeba jen šest? Ten koncept má velký potenciál, ale myslím, že (Despommier) přeceňuje současné možnosti."
Provokativní myšlenku oceňuje i další odborník, Armando Carbonell, ale kriticky připomíná, že je třeba provést důkladné ekonomické analýzy. "Může rajče na Manhattanu trumfnout investičního bankéře při koupi pozemků? Vsadím se, že investiční bankéř zaplatí víc."
Velká část kritiky je konstruktivní, to přiznává i duchovní otec projektu. "Jsem biolog a teď zrovna plavu v hluboké vodě".
Farmaření v mrakodrapu má spoustu výhod: rostliny mohou mít technologicky zajištěno potřebné klima a budou chráněny před rozmary počasí, navíc prý nebude třeba užívat pesticidy nebo umělá hnojiva. I při vědomí možných obtíží navíc odvážná idea získává stále více příznivců, mezi pragmatiky i mezi snílky. A neobvyklý úkol láká i architekty.
Architektonická ztvárnění takových mrakodrapových farem se pohybují na škále mezi visutými babylonskými zahradami a známými skleníky Biosphere v arizonské poušti. "Z architektonického hlediska je to ohromující záležitost, protože (taková stavba) musí dobře fungovat i z hlediska sociálního marketingu. Chcete lidi přimět k tomu, aby si řekli: něco takového bych chtěl mít na dvorku," shrnuje Despommier.

(ČTK/The International Herald Tribune)
9 comments
add comment
Subject
Author
Date
Skepsa
LL
02.08.08 01:09
zelen x zelenina
abakus
02.08.08 08:13
..pozn.
MP
03.08.08 09:44
Stromy, zelen
Petr
04.08.08 10:46
to je bezva nápad....
ondrejcisler
05.08.08 09:11
show all comments