Britové "kolonizují" sever Kypru

Publisher
ČTK
09.08.2007 15:40
Czech Republic

Brno

Esentepe (Kypr) - "Sahara", "Oasis dream", "Paradise island" - na severním pobřeží Kypru, v Severokyperské turecké republice, kterou uznává jen Ankara, vyrůstají letní rezidence a hektar po hektaru tu pohlcují vinice a olivové háje, napsala agentura AFP.
    Severokyperská turecká republika, která zůstala dlouho ušetřena horečného stavebního ruchu, jenž olemoval jižní pláže jedním hotelem vedle druhého, se během několika let stala rájem pro Brity přitahované sluncem i bezkonkurenčními cenami. Podle údajů severokyperských úřadů se jich zde celoročně či jen na léto usídlilo již na 6000.
    "Navštívili jsme Španělsko a Řecko, ale pozemky tu byly příliš drahé, a tak jsme si vybrali sever Kypru," vysvětluje Ruth, která pochází z Cambridge a nedávno si zakoupila apartmá u moře v oblasti Esentepe (řecky Agios Amvrosios).
    Tady, sotva třicet kilometrů od Nikósie, rozdělené metropole, rostou desítky prázdninových lokalit. Chystá se výstavba přístavu, restaurace a sportovní infrastruktury. Jen kostra traktoru a několik ovcí připomíná nedávnou zemědělskou minulost.
    Ceny pozemků na severním Kypru - ačkoli v  posledních letech vzrostly - jsou v průměru o polovinu nižší než v jeho jižní části. A také tu je levnější pracovní síla.
    Majitel obchodu Aykut nelituje časů, kdy v regionu rostly jen olivovníky. "V Evropě bohatnete díky turistice, proč bychom na to také neměli mít právo?" ptá se. "Doufám, že Angličané budou dobří zákazníci a že mi obchod pokvete," dodává.
    Pro některé se však zářivé slunce a tyrkysové moře mohou změnit v dlouhé právní bitvy: podle údajů kyperské vlády totiž 78 procent pozemků na severním Kypru patří kyperským Řekům, kteří odsud uprchli po rozdělení ostrova v roce 1974. Teoreticky tedy může být každý Brit, pokud koupil pozemek patřící kyperskému Řekovi, zbaven svého vlastnického práva.
    "Nemám strach, že nás vyhodí," namítá Anna, důchodkyně z Londýna. "Tenhle pozemek, pravda, patřil Řekům, ale byl opuštěný. Bylo tu třeba udělat všechno: zavést elektřinu, vodu. Dnes to má mnohem větší hodnotu a nemyslím, že nás někdo vyžene," vysvětluje.
    Její sousedka je opatrnější: "Můj právník mi řekl, že možná budeme muset zaplatit bývalým majitelům nějaké odškodné. Právní situace je složitá a nikdo nás pořádně neinformuje," stěžuje si.
    Tyto problémy ale nekalí nadšení nových osídlenců.
    Většinu cizinců, kteří si kupují pozemky na severu, jsou sice Britové, ale postupně sem přicházejí také Francouzi, Němci, Saúdové a Íránci. Některé domy se začínají podobat přepychovým hollywoodským vilám a prodávají se za miliony eur.
    Nedaleko Morfu na severovýchodě ostrova, kde krajina dosud zůstala ušetřena výstavby, má brzy spatřit světlo světa 18 hotelů, přístav, golfové hřiště a několik prázdninových osad.
0 comments
add comment