AFP: Maďarský architekt navrhl úsporný "vodní" dům

Publisher
ČTK
12.02.2015 12:40


Kecskemét (Maďarsko) - Dům se zdmi naplněnými velkým množstvím vody: tento nápad testuje v téměř reálné velikosti maďarský architekt hledající způsoby, jak snížit spotřebu energie. "Představte si budovu bez izolace, jejíž interiér má ale díky vlastnostem vody ideální tepelnou rovnováhu," vysvětluje podle agentury AFP čtyřiatřicetiletý Matyas Gutai, který si svůj projekt chce nechat patentovat.

    Daleko od Ženevy, kde nyní jedná v naději, že se mu podaří dosáhnout dohody na pařížské konferenci o klimatu svolané na konec tohoto roku, postavil vynálezce ve svém rodném městě Kecskemét jižně od Budapešti malý prototyp svého nízkoenergetického domu.
    Většinu zdí budovy tvoří panely z dvojitého skla, jejichž mezery jsou naplněny vodou. Voda vystavená slunci absorbuje teplo jako automobilová baterie, která se nabíjí za jízdy. Když nastane chladno, voda toto teplo navrací, podobně jako konvektor. Omezuje se tak potřeba vnějších tepelných zdrojů, a tedy spotřeba energie.
    Koncepce "vodního domu" umožňuje dokonalou izolaci, ačkoli zdi jsou tlusté jen pět centimetrů. To je další úspora, tentokrát na stavebním materiálu.
    "Neexistuje žádná jiná struktura, kde byste byli obklopeni vzájemně propojenými prostory s vodou," ujišťuje Gutai. "Tato voda, jejíž přirozené vlastnosti využívám, je schopna přenášet energii tam, kde je zapotřebí. Absorbuje, skladuje, vytápí, ochlazuje a vyvažuje vnitřní teplotu," dodává Maďar.
    Pro svůj projekt, který vzbudil zájem architektů a stavařů z celého světa, získal Matyas Gutai dokonce subvenci z Evropské unie.
    Maďarsko je proslavené svými termálními prameny. Architekt však nepřišel na svůj nápad v budapešťských lázních, ale v onsenu, japonské termální koupeli pod širým nebem, když byl v roce 2003 studovat architekturu v Tokiu.
    Tento obdivovatel Japonska se prý také inspiroval japonským uměním sebeobrany aikido, kde vítězí ten, kdo dokáže využít ve svůj prospěch síly, kterou vynakládá protivník.
    "Využíváte jeho sílu ke své výhodě, porážíte jej spíše tím, že se vyhnete jeho útoku, než že byste ho odrážel," vysvětluje Gutai. "Když jsem se této technice učil, začal jsem se stále více zajímat o vodu, která neklade odpor, ale reaguje jinak, inteligentně," dodává.
0 comments
add comment