V Karlíně začalo další pražské bienále současného umění

Publisher
ČTK
19.05.2006 00:55
Czech Republic

Prague

Praha - V Praze zahájilo svoji existenci další bienále současného výtvarného umění. Pod názvem Tina b. se bude konat na pěti místech a představí práce 90 umělců z různých zemí. První z výstav dnes začala v bývalé karlínské tovární hale, kde se loni konalo bienále pořádané časopisem Flash Art.

Úvodní výstava se jmenuje Large/Digital a představuje instalace velkoformátových a digitálních prací. Většina návštěvníků dnešní vernisáže odcházela ale viditelně zklamaná, obrovský syrový prostor bývalé výrobní haly totiž nabízí jen deset děl, většinou ne příliš výrazných.
Projekt Tina b. potrvá do 27. června, další výstavy se uskuteční ve Veletržním paláci, galerii Nová síň a v Národním památníku na Vítkově. Od 29. května bude přístupná instalace Adama Vačkáře v bývalé libeňské synagoze na Palmovce.
Po vzoru jiných evropských i světových metropolí uspořádaly v Praze první bienále současného umění v roce 2003 časopis Flash Art a Národní galerie v Praze (NG). Po neshodách pořadatelů se loni konala bienále dvě; po jejich skončení se NG rozhodla pořádat nadále trienále - její další přehlídka by se tedy měla konat až v roce 2008. Projekt Tina b. připravila pražská galeristka a sběratelka umění Monika Burianová s dalšími organizátory spojenými do sdružení Prague Art Future (Pražská umělecká budoucnost).
Podle Burianové je jedním z hlavních cílů festivalu dostat české umělce do popředí v mezinárodním kontextu. Míní, že zatímco současní výtvarníci z jiných zemích východní a střední Evropy se na mezinárodní scéně již uplatňují, českým to trvá delší dobu. Při organizaci festivalu klade velký důraz na jeho společenský rozměr, celý jeden týden proto věnuje programu pro VIP hosty - sběratele, ředitele muzeí či kurátory.
Přehlídku připravuje osm kurátorů. Každý vybral několik umělců do jedné sekce. Jednotící linií je podle Burianové "mysteriózní žena Tina b., která zve do Prahy". Podle tajemstvím zahalené bytosti se jmenuje i celá přehlídka. "Jednotlivé sekce by měly udělat obraz toho, co má Tina b. ráda nebo co ji zajímá," řekla.
Karlínská hala tedy nabízí velké digitální instalace, které mají různé náměty. Zatímco instalace Phillipa Sempa se zabývá spletitou a zmatenou životní cestou člověka, česká skupina Guma Guar si například zvolila téma konkrétní - policejní násilí. Instalace prezentuje videozáznam útoku. Na rozdíl od známých aktuálních násilných projevů policistů však na něm několik lidí bije policistu.
V památníku na Vítkově představí kurátorka Daniele Balitová zvukové instalace. Jedna z nich bude založena na přenosu vibrací z  televizní žižkovské věže na objekt na Vítkově - speciální přístroje převedou vibrace na zvuky.
0 comments
add comment