Muzeum umění v Olomouci chystá výstavní projekt o architektuře

Publisher
ČTK
04.05.2022 17:00
Czech Republic

Olomouc

Olomouc – Muzeum umění v Olomouci chystá na podzim nový výstavní projekt s názvem Architektura v procesu. Zapojit do něj chce i samotné architekty. Jejich kancelář by se měla stát součástí výstavy představující růz- né aspekty architektonické práce v historii i dnes, zapojit by se měli zároveň i do vizuální podoby a koncepce nové muzejní expozice s tématem sochařství, kterou plánuje muzeum v příštích letech. Do výzvy muzea se mohou architekti přihlásit do 11. května, řekla ČTK zástupkyně muzea Klára Jeništová.


Výstava Architektura v procesu, která bude vycházet ze sbírek muzea, představí návštěvníkům průřez nejen etapami architektonického projektu, ale zachytit má také vývoj architektury napříč 19. a 20. stoletím až po současnost. "Chceme přestavit, jak vzniká stavba od počátku, chybět nebudou ani studentské práce budoucích architektů, soutěžní projekty až po samotné architektonické plánování od skic přes ideové návrhy až po reálné plány," uvedla Jeništová z muzejního pracoviště architektury.

Ve výstavním projektu, který se uskuteční od 24. listopadu do poloviny ledna příštího roku, bude věnován prostor i současné podobě architektury, která se již od rýsovacího prkna zcela přesunula k počítačům. "Chceme nabídnout divákům vhled do toho, jak vypadá současná architektonická praxe. Na to poukazuje naše výzva," doplnila Jeništová. Architekt, který v muzejní výzvě uspěje, získá rezidenční pobyt v muzeu, během nějž se jeho kancelář stane součástí výstavy představující různé aspekty architektonické práce v historii i dnes.

Podle zástupců muzea získá architekt také možnost aktivně se podílet na tvorbě vizuální podoby a architektonické koncepce sbírkové výstavy s tématem sochy. Tento výstavní projekt chystá muzeum pro rok 2024, událostí sezony bude výstava sbírky plastik zasazená do hlavního sálu Muzea umění Olomouc - Trojlodí. Výstava má podle zástupců muzea nabídnout řadu variant výtvarného uchopení i prostor k experimentu. "Očekáváme, že do toho vnese svou invenci, nový pohled a může ji výrazně oživit," dodala Jeništová.
0 comments
add comment