Horizonty modernismu - Zdeněk Rossmann (1905-1984)

Source
Moravská galerie Brno
Publisher
Tisková zpráva
20.04.2015 13:35
Monografická výstava Zdeňka Rossmanna (1905-1984), významného představitele české modernistické architektury, scénografie, výstavnictví a grafického designu v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně představí od 15/5/2015 do 13/9/2015 Rossmannovy práce z meziválečného období a výběr z jeho pozdního díla po roce 1945.V současné době je Zdeněk Rossmann i přes svůj mezinárodní věhlas známý hlavně historikům umění, zaměřeným na grafický design. Cílem současné výstavy je zaplnit tuto neznalost ukázkami širokého výběru Rossmannových prací, které dokumentují význam jeho postavení v české meziválečné avantgardě, stejně jako jeho důležité místo v mezinárodní síti modernistických grafických designérů. Výstavní projekt prezentuje oblasti Rossmannovy nejvýraznější práce ve scénografii, architektuře, typografii, plakátové tvorbě a knižním designu, a nabídne tak divákovi zasvěcený přehled o překvapivé šíři spektra médií, jimiž se tento modernistický designér zabýval.

Autory výstavy jsou Jindřich Toman, profesor slovanských studií a literatury na Michiganské univerzitě v USA a Marta Sylvestrová, kurátorka sbírky grafického designu Moravské galerie v Brně.

K výstavě vychází stenojmenná kolektivní  monografie, v níž se setkávají výsledky výzkumu autorů z České republiky, Francie, Slovenska a Spojených států, jemuž se dlouhodobě věnují kromě J. Tomana a M.Sylvestrové Karel Císař (Praha), Jitka Ciampi Matulová (Brno), Sonia de Puineuf (Brest), Helena Maňasová Hradská (Brno), Ľubomír Longauer (Bratislava) a Markéta Svobodová (Praha).
0 comments
add comment