Tým mladých architektů vyhrál první cenu v soutěži na stavbu muzea v Norsku

Publisher
Tisková zpráva
21.02.2018 23:25
Norway

Svullrya

Juráš Lasovský
Lipinski Lasovsky Johansson

Česko-švédský tým mladých architektů se sídlem v dánské Kodani vyhrál s návrhem "Finnskogens Hus" první cenu v otevřené mezinárodní soutěži na nové Muzeum Lesních Finů ve Svullrya, Norsko (Museum of Forest Finn Culture in Norway). S 203 návrhy byla soutěž čtvrtou největší v Norsku. Mezinárodní tým je složený z architektů: Juráš Lasovský (CZ), Filip Lipinski (SWE), Hanna Johansson (SWE).

"Finnskogens Hus" (Dům Lesních Finů) je muzeum úzce spjaté s okolní zalesněnou krajinou, se kterou splývá a tím rozmělňuje hranice mezi vnitřním a vnějším. Je obklopené lesem sloupů vyvolávajících zvědavost a vybízejících k interakci návštěvníků s budovou a okolím. Nové muzeum vytváří prostor k vystavování, prezentaci a k výuce bohaté historie Lesních Finů.

Muzeum je charakterizováno velkou střechou podepřenou labyrintem sloupů vytvářejících symbiosu mezi okolní přírodou a budovou, mezi interiérem a exteriérem. "Kmeny" dávají budově jedinečný charakter a to zvláště během večerních hodin, kdy světlo vyzařující ven skrze rastr kmenů osvětluje bezprostřední okolí. Vstup vypadá jako mýtina, která návštěvníka vede do prostoru recepce, knihovny a výstavní části. Uvnitř muzea jsou kmeny stále přítomny a provází návštěvníka celým objektem. Světlo pronikající skrze strop je analogií techniky Lesních Finů, kteří využívali kouř k vytápění budov a kouř poté odváděli z budovy skrze poklop ve stropě.

Finnskogens Hus je moderní budova vycházející z kultury Lesních Finů a vytvářející dialog mezi lesem a řekou Rotna. Dřevo je prezentováno jednak jako konstrukční element a také jako prvek vyprávějící příběh žďáření, neboli vypalovaní lesa za účelem získání zemědělské půdy, typické metody pro kulturu Lesních Finů.

* O kultuře Lesních Finů
Lesní Finové migrovali z východní části Finska do zalesněných regionů centrálního Švédska a východního Norska na koci 16. století a na začátku 17. století. Vyznačovali se zemědělskou technikou žďáření, kde do popela z vypáleného lesa je seto zrno. Součástí této lesní kultury byla i takzvaná kouřová sauna. Více o Lesních Finech zde.


Fakta:
Lokace: Svullrya, Norsko
Velikost: 2000 m²
Klient: Museum for Forest Finn Culture in Norway
Architekt: LIPINSKI LASOVSKY JOHANSSON
Ilustrace: Andrea Baresi / Aesthetica Studio
0 comments
add comment