Přehlídku diplomových prací vyhrála konverze městského bloku v Lublani

Publisher
ČTK
05.12.2022 21:55
Czech Republic

Prague

Praha – Konverze historického městského bloku, zahušťování center měst, demolice staveb z období brutalismu, krajina zasažená těžbou nebo venkovní galerie v prostoru Pražského hradu jsou tématy letošního ročníku Přehlídky diplomových prací. Pořádá ji Česká komora architektů se záměrem porovnat kvalitu studia na vysokých školách architektury. Mezi 97 diplomanty zvítězila Tatiana Uhríková z FA VUT s návrhem konverze historického městského bloku ve slovinské Lublani.

Její práce se obecně věnovala problematice zahušťování center měst. Práci nazvanou Konverze městského bloku v Lublani obhájila na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně. "Rozvoj 'dovnitř' jeho struktur je úlohou, která má svou teoretickou i praktickou rovinu a předložená diplomová práce se důsledně zabývá oběma,“ konstatovali porotci. Autorka podle nich pracuje stejně s hmotami, budovami a jejich náplní jako s prostory, jejich hierarchií, povahou a prostupností.

Práce diplomantů podle porotců reagovaly na zadání jak realistická, v nichž mohli prokázat připravenost pro praxi, i taková, která hledala odpovědi na obecnější aktuální problémy, ale i netypická zadání s odvážnými řešeními na hraně utopie. Častěji se objevovaly urbanistické projekty řešící části neukončených nebo poškozených struktur měst nebo práce hledající nové formy bytové zástavby jako alternativy k developerským projektům. Početná byla skupina rekonstrukcí včetně prací pro venkovské prostředí.

Druhou cenu dostala Anna Laubová za práci Zahuštění zástavby za kostelem sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí zpracovanou na Fakultě architektury ČVUT. Porotci na práci zamýšlející se nad potenciálem dalšího vývoje části historického centra města ocenili, že místu vrací ducha, kterého město mělo před necitlivými zásahy inženýrů, stavitelů a architektů ve 20. století.

Třetí místo udělila porota absolventovi Fakulty architektury ČVUT Davidu Foudovi za projekt ÚBOČ.34, v němž navrhl sídlo Institutu Paměti národa pro Plzeňský kraj v obci Úboč na Domažlicku ve statku perzekvované rodiny Mastných v 50. letech 20. století. Návrh stálé expozice dle poroty odkrývá souvislosti a fakta v autentickém místě, kde se v minulosti odehrál silný příběh statkářské rodiny.
0 comments
add comment