O stavbu Plzeňského kraje se v užším kole utká 12 objektů

Source
Václav Prokš
Publisher
ČTK
20.03.2007 13:45
Czech Republic

Pilsen

Plzeň - Dvanáct z 27 přihlášených staveb postoupilo do užšího kola Stavby Plzeňského kraje roku 2006, čtvrtého ročníku soutěže stavitelů a architektů. Osmičlenná porota, která všechny prošla koncem února, vybrala nejlepší rekonstrukce historického objektu, nejpovedenější novostavby, dopravní stavby i místa volnočasových aktivity, což je nová kategorie. Novinářům to řekla předsedkyně poroty Anna Hostičková.

    Soutěžit budou most přes řeku Úhlavu na dálničním obchvatu i sousední tunel vrchem Valík, areál firmy Elkamet v  Myslince na Plzeňsku, lávka přes přehradu České údolí v Plzni, kaple Petra a Pavla v Lipnici na jihu Plzeňska, plzeňský hotel U Zvonu, židovský památník v  Hartmanicích na Klatovsku, sídlo firmy APB Losiná na jihu Plzeňska, vstupní objekt a stodola expozice lidové architektury v Chanovicích na Klatovsku, přestavba klatovské školy na bytový dům, šatny Gymnázia L. Pika v Plzni a přestavba Kalikovského mlýna v Plzni na sportovní centrum.
    Porota hodnotí stavby komplexně, od architektonického pojetí až po řemeslný detail. Výsledky budou vyhlášeny 29. března, první den 12. ročníku třídenní výstavy stavebnictví, bydlení a úspor energií For Arch.
    "Ani po prohlédnutí přihlašovací dokumentace jsme nebyli přesvědčeni o tom, zda se má letos soutěž konat. Ale bylo to jenom tím, že Češi se ještě nenaučili chlubit vlastní úspěšnou prací," uvedla architektka Hostičková. Poté, co uchazeči dodali chybějící podklady, bylo jasné, že je co hodnotit. Také pražští architekti podle Zdeňka Vacíka z ABF potvrdili, že kvalita staveb v regionu roste a odráží stavební boom. O rostoucí prestiži soutěže svědčí podle Hostičkové fakt, že se letos nehlásili jenom stavitelé, ale také firmy s novými technologiemi, což nelze. V komisi letos poprvé zasedli dva mladí architekti z regionu.
    For Archu v hale Lokomotiva se zúčastní 50 firem, což je mírný nárůst oproti loňsku, pět z nich bude z Bavorska a Rakouska. Mělo by tam přijít 8000 lidí oproti loňským 7000. "Rostoucí zájem svědčí o tom, že ne všechny firmy chtějí podnikat v Praze," řekla Miloslava Veselá, ředitelka pořádající firmy ABF Praha. Největším lákadlem veletrhu budou konference, čtvrteční (29. března) Stavba pro volný čas Plzeňského kraje a páteční s tématem nový stavební zákon. První den se bude stavět před halou dřevěný rodinný dům, který má být dokončen za 24 hodin.
    Nejlepšími stavbami roku 2005 byly domažlická nemocnice, kostel v  Mariánské Týnici a areál firmy FLOP v Plzni-Sulkově.
0 comments
add comment