Kostel blahoslavené Marie Restituty

Římskokatolická farnost Brno-Lesná

Kostel blahoslavené Marie Restituty
Spolupráce:František Brychta, Vanda Štěpánová, Jan Vodička, Martin Kopecký
Address: Nezvalova 895/13, Lesná, Brno, Czech Republic
Investor:Římskokatolická farnost Brno-Lesná
Project:1991-93
Completion:2013-20


back to article
7 comments
Kostel blahoslavené Marie Restituty
Pathatique
| 04.06.20 08:15
Úžasné jako vždy od p. Štěpána. Děkuji a gratuluji k ukončení krásného díla.
No... to koukám!
šakal
| 04.06.20 11:10
Upřímně, od architektury duchovních staveb si dneska neslibuju vůbec nic. Tak snad o to víc jsem teď překvapen. Něco takhle silného bych opravdu nečekal. Věčná škoda, že tu věc poněkud sráží těsné spojení s tou až příliš civilní (pokud se mám vyhnout slovu „banální“) architekturou původního duchovního centra. Tomu zjevně autor nedokázal čelit a já mu to nezazlívám. Vědomí nevyhnutelnosti dotyčného sousedství muselo být poněkud skličující…
O něco víc mě mrzí, že banalita pronikla i skrze zdi té jinak výjimečné stavby a vzala na sebe formu kostelních lavic, které tím pádem nelze rozeznat od zařízení školských poslucháren ze 60. let. Atmosféru fakultní konference pak ještě legračně podtrhuje uvítání příchozích formou nápisu promítaného na stěnu.
Ale to se dá všechno změnit. Nápis se zhasne a až farnost našetří, pořídí si důstojnější nábytek.
Jinak jsem opravdu ohromen a držím palce, aby ta stavba byla skutečným příspěvkem k obnově duchovního života v místě.

Jo… sem se chtěl zeptat: to ZOH znamená Zimní olympijské hry? Já jen, že to z některejch pohledů vypadá jako skokanskej můstek.

Nééé… humor, humor!... (7;- )) Je to vážně mimořádné!
Kostel blahoslavené Marie Restituty
Ing.arch. Josef Myslivec
| 04.06.20 02:35
Zase se něco vyjímečného podařilo. Gratuluji. Kdysi dávno jsem vymýšlel kostel pro Saleziány v Žabinách. Pak se to všechno nějak obrátilo a projektoval to pak Pepek Oplatek a také se mu to povedlo. Pěkně jsme si pak o tom popovídali. Vím tedy co to je vymýšlet kostel.
Skvělé!
Pavla G.
| 04.06.20 06:02
Mimořádná architektura...Gratuluju!
Snad probudí zvědavost... a rozšíří spektrum vnímání širšímu společenství...
Odpověď
Marek Štěpán
| 04.06.20 08:57
Ty lavice a mobiliář uvnitř jsou zapůjčené a dočasné. (Bo peníze). Nápis na věži je FOS ZOE tedy světlo a život.
Rešpekt
hdng
| 05.06.20 10:08
Pripájam sa ku komplimentom... rešpekt autorom aj objednávateľovi. Dovolím si nadviazať na otázky autorovi - v texte článku chýba komentár k reliéfnej výzdobe fasády kostola rytou linkou. Na prvý pohľad ma zobrazené "motívy" trochu prekvapili... a stále rozmýšľam, či neoslabujú inak vznešenú/dôstojnú/netriviálnu architektúru kostola. Nepoznám však ich kontext. K dočasnému mobiliáru - držím palce, aby sa podarilo dotiahnúť zariadenie interiéru podľa autorského návrhu, vrátane liturgického mobiliáru a umeleckých diel.
Re: Rešpekt
redakce
| 05.06.20 10:34
Ztvárnění fasády je dílem malíře Petra Kvíčaly.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

more buildings from Atelier Štěpán