Ostrava Concert Hall

International competition winning project

Ostrava Concert Hall
Architect: Steven Holl
Spolupráce:Dimitra Tsachrelia, Lirong Tan, Sarah Schlegelmilch, Paul Hazelet, Klara Zugarova, Miarianna Antoniadou, Hana Hucikova, Tiziana Tasca, Alessia Capone, David Lasek
Address: 28. října 2556/124, Ostrava, Czech Republic
Contest:2018-19
Completion:2019


back to article
20 comments
„dokonalý hudební nástroj ve svém pouzdře“
Vích
| 11.07.19 12:03
Je to jak ten vtip o bývalých dvojčatech, který mi v roce 1995 říkal v N.Y. jeden berlínský profesor malby: prý to jsou krásné mrakodrapy, jen je zapomněli vybalit z futrálu. Ale vážně, architektura, která rezignuje na své výrazové prostředky a stává se jen bublinou, už pro mne není zajímavá. Je jak jídlo bez chuti, jak slovo bez významu, jak člověk bez očí, charakter se vytrácí a duše odlétá na zajímavější destinace. Minimalismus jako závěrečná fáze modernismu je smutný konec jedné epochy. Těším se, až u nás začne vyhrávat nová generace, přátelská, ekologická a inspirující architektura s měřítkem a rytmem a gradací, která nás bude ontologicky identifikovat a charakterizovat, místo aby nás znejišťovala, rozmlžovala a strašila svojí exemplární prázdnotou. Fakticky mne to mrzí, že to musím takto nekompromisně kriticky zhodnotit, no co na srdci, to na jazyku, někdo to říct musí, že král je nahý. Tak se nezlobte...
snad ani ten futrál .......
Myslíková
| 11.07.19 05:21
Pán bůh s námi a zlé pryč! Vždyť je to jen hodně špatně převlečený "chrchel" z Letné. Obludné a nepatřičné tam je to. Snad na to nakonec nebudou peníze.
Blob X futrál
Vích
| 12.07.19 09:07
Obliny futralu mohou blob připomínat, ale je v tom zásadní rozdíl, zatímco blob měl tvar a výraz a příběh a oko nad Prahou, které někoho dráždilo a jiné přitahovalo. Zde jde o amorfni tvar, který nemá symboliku a dramaticnost např. tančícího domu. Mne mrzí ta prázdná forma bez tváře.
prázdná forma bez tváře
Dr.Lusciniol
| 12.07.19 01:13
Ja pane kolego si zase myslim, ze v tomto navrhu J.K. jeste zije. V tom knihovnu na Letne jsem nikdy nic moc nevidel (proste jak to vyteklo, tak to ztuhlo). A to "Oko nad Prahou"? Z ktereho bylo videt celou Prahu, ale nebylo samo videt, odnikud z Prahy? To nemelo chybu !
... No,...
šakal
| 12.07.19 05:33
... že se tak pletu do řeči, pánové...
Možná v tomhle návrhu "Kaplický žije". Ale - co si budeme povídat - odvaha, nadhled a rafinovanost, jaké jsou patrné v téhle realizaci, tam nejsou (vizte odkaz níže).
http://jdem.cz/fbtsy3
Hnusné
| 12.07.19 05:58
Je tam tolik místa, obrovský park z boku a zezadu. To nemuseli cpát na tu honosnou budovu Kulturního domu?. Lidi by se po skončení koncertu rádi prošli parkem a ne hned utíkat na tramvaj nebo na parkoviště. Co tam bylo za další návrhy, že ten zvítězil? Šedá velryba zalehla kulturák. Mělo to být když tak bílé nebo stříbřité a mělo to mít něco společného se starší budovou.
možná je to od zubra .......
Bervid Pavel
| 12.07.19 08:40
"Velký výkal" (možná od zubra a nebo možná .......... ) spadl na stávající budovu. Ach jo.
Žádám o zveřejnění ostatních návrhů, žádám také o zveřejnění propočtu nákladů a navrhuji referendum Ostravanů, zda ten "výkal" chtějí.
Peter Cook - Graz
Vích
| 12.07.19 11:33
Šakale, mně to vemeno od Cooka v Grazu z roku 1999 přijde taky vtipné, ale je to typicky postmoderní hitech, kdy už člověk tuší, že té legrace je zu viel. U dnešních návrhů mne zajímá, jestli mne oslovují a jestli přináší něco nového a inspirativního, a hlavně, jestli vznikne kus pěkného města, nebo jen nějaká dekadentní podivnost, jako chystá Šépka pro SEFO v Olomouci. Zdravé město prostě není hluché a nabubřelé, ani extravagantní lunapark, ale přátelské a inspirativní. Já na město koukám jako na chrup, když vám vypadne zub, není dobré si dát místo něj skleněnou, plechovou nebo betonovou atrapu, ale pokud možno intaktní kontextuální zub, který tam sedne jako ulitý. Zlá architektura už tu byla, rádoby vtipná taky, retro taky, ale jestli mám po něčem touhu a hlad, tak po inspirativní přirozené, ale především hodné a přátelské architektuře. To je kvalita, to je můj profesionální kritický apel, který tu léta tvrdím a budu tvrdit.
Hodná a přátelská architektura
| 13.07.19 04:49
Konkurenční návrh od Henning Larsen se povedl mnohem víc.
https://www.archdaily.com/920739/henning-larsen-reimagines-t he-ostrava-house-of-culture-in-czech-republic
Chybou asi bylo, že v zadání chtěli koncertní síň propojit s kulturním domem. Kdyby stál zboku nebo vzadu, tak měli architekti mnohem méně svázané ruce.
... Vsechno ma svý!
šakal
| 13.07.19 06:09
Graz mi přijde tak trochu jako z verneovky - ty jejich ocelorytiny zobrazující hlaveň děla nebo útroby ponorky taky ledaskdy čtenáře spíš strašily než bavily. A Kaplického návrhy mi zas připomínají nějaký SCI-Fi komiks ze 60. let. Tohle ovšem vypadá, jako by letecky převáželi plejtváka, a on jim upad na město.
Byl to opravdu plejtvák?
Myslíková
| 13.07.19 07:10
Vážený pane Šakale, byl to opravdu plejtvák ? Nespúletl jste se?
Nebylo to velké, možná ještě teplé lej..... ?
Souhlasím s komiksem, ale tak z časopisu ABC.
Architektura ? No, snad ani moc ne.
Henning Larsen
Vích
| 13.07.19 09:36
Návrh Henning Larsen je koncepčně přátelštější, ale jeho svislismus je stejně prázdný jak vítězný futrálismus. Jestli bylo třeba zachovat historickou budovu, tak hendikep vznikl už v zadání. Kdybych se účastnil, tak ji zbořím a jsem vyloučený v prvním kole :o). Velryba připomíná nasáté klíště, jak centrála Agrofertu zakouslá do Strakovy akademie. Chtělo by to pozitivní kritiku.
A co do třetice?
Klára Hankovcová
| 14.07.19 12:37
Co pozitivního? Ostrava bude mít "černou kostku", "šedé klíště=plejtváka=lejn....".
Takže náběh na město světové archituktury.
A co do třetice? Prosím navrhněte.
Kritika starchitektů od Koolhaase
Vích
| 14.07.19 12:25
Rem Koolhaas: ‘The word starchitect makes you sound like an a**hole’
www.ft.com/content/7180ef52-2198-11e8-a895-1ba1f72c2c11
Jsem si oddechl, že hvězdné manýry nekritizuji sám. Stop fuck the context!
(7;- D)
šakal
| 14.07.19 01:47
... chi, chi, chi, chi, chi... svislismus a futrálismus! Napadlo mě, že vítězné řešení by mohlo být syntézou obojího přístupu: svislismus-futrálismus.
(7:- D)
škoda
aldar
| 15.07.19 11:22
Je škoda, že podmínky soutěže umísťují novou koncertní halu za Dům kultury, kde
nebude vidět. Takový representativní objekt by se neměl schovávat, ale měl by být viděn! Dva návrhy se o to snaží "být viděn"navzdory zadání. Bohužel tak to dopadlo. V 70tých a 80tých letech minulého století byla koncertní síň situována naproti kulturnímu domu, což bylo pro ni určitě odpovídající místo. Viz několik návrhů architekta Klimeše...
Se smějte, já pláču
Vích
| 15.07.19 12:39
virus agresivní hluché a němé prázdnoty. Je to globální neštěstí. Ach achich ojojoj!
Zubr je v Přerově
lee
| 15.07.19 01:10
Nad Ostravou letěl pták, lejnem trefil kulturák.

Návrh Henning Larsena více respektuje stávající stavbu, je s ní lépe propojený. Vizualizace interiéru, a la pařížská filharmonie ve dřevě, mi taky přijde zajímavější.
Klimeš
Vích
| 15.07.19 03:35
Naproti to bylo lepší, brutalismus naproti sorele, brána do světa nevšedních zážitků. Ta Fragnerova sorela není dnes moc sexy, bylo by zajímavé ten socialistický skanzen transformovat na svobodné kulturní zařízení. Mluvit o kulturaku jako o moderním klasicismu je zavádějící, je to český stalinismus jak malovaný, nauticky funkcionalismus v podhledech symbolicky a historicky věrně dokresluje transformaci českých komunistů z anarchistu a idealistu na totalitní matarialisty se všemi justicnimi vrazdami a gulagy. Jen z toho člověk nemá lehké spaní a kultuře to nesvědčí. Je památkově chráněný a ta velryba bohužel situaci nelepší, spíše násobí negativa. Násilí léčit násilím není dobré.
co takhle něco ala arch. Freiwald
Petr Kolínský
| 15.07.19 09:07
Ano je to tak:
Nad Ostravou letěl pták, lejnem trefil kulturák.
A pak, odplivnul si pták,
a pohnul hlavou a ejhle
je tu v parku zelené oko na Ostravou.
Navrhuji proto postavit ještě do toho parku za kulturák ještě zelený "chrchel" a pak bude Ostrava i s černou kostkou a s lejnem naprosto svisliscovité-futrálisimní město světové architektury.
Ale nyní vážně, návrhy architekta Klimeše se mohou stát základem pro něco nového a pořádného.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

more buildings from Steven Holl