Rodinný dům na Hané

Rodinný dům na Hané
Projekt:2018
Realizace:2019-20
Užitná plocha:237 m2
Zastavěná plocha:343 m2


Respekt, intimita, harmonie.

Situace: Dům na konci obce, na úzké parcele, s přístupem z jihu od poměrně hlučné silnice. Rovinatý pozemek, kolem běžná výstavba, žádné výhledy. Ale ta zahrada! Najednou jako byste se ocitli v jiném světě.

Respekt k jednotlivým členům rodiny umožnil zapojit do plánování všechny, každý tu má svůj prostor. Důsledný respekt k místu pomohl zachovat všechnu vzrostlou zeleň na pozemku, umožnil vsadit dům mezi stromy, i jabloň v těsné blízkosti novostavby dál nese ovoce.

Intimita si podává ruku s otevřeností, uvnitř i venku. Neobvyklý tvar domu nabízí tichá a klidná místa a zároveň velkoryse vítá a zve příchozí návštěvu. Dům se vpíjí do zahrady, rozpouští se mezi stromy.

Provoz domu na C-půdoryse je komponován od rušné silnice postupně do klidu. K ulici staví garáž a vstupní branku. Za ní se otvírá velkorysý dlážděný předprostor, dvůr pojatý jako italská terasa – posezení, květiny v nádobách, květiny v záhonech. Navazuje společenský prostor, který je otevřen do terasy a do klidného atria. Intimní prostor pro snídaně a rodinné povídání. Atrium je ohraničeno spojovacím krčkem a tichou částí domu. Zde se nachází pokoje, ložnice a pracovna. I pokoje mají své terasy, tichá mola vybíhající na zelenou hladinu zahrady.

Harmonie celku spočívá především v jeho nenásilnosti a přirozenosti. Je spjat s místem, lidmi i se sebou samým. Modřínový obklad na fasádě teď září jako dlažba dvora, postupně ale zešedne na tón šedých fasádních desek. Vzhled se promění, vztahy zůstanou.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Skvele!
Z.C.
06.05.21 12:49
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od No-a architekti