Nová scéna v Praze

Soutěžní návrh na architektonicko-urbanistické řešení

Nová scéna v Praze
Adresa: Národní třída, Nové Město, Praha, Česká republika
Soutěž:1962-66, 1.cena
Realizace:1966


zpět na článek
11 komentářů
tohle a prošívaná deka
Dana Tesařová
| 24.03.20 09:33
Tohle a prošívaná deka je jedno za osmnáct a druhé bez dvou za dvacet.
Fuchs
Rivass
| 24.03.20 07:29
Tak to v žádném případě, tohle má zcela jiné urbanistické parametry a kvality, než prošívaná deka. Bohužel v podmínkách doby nerealizovatelné.
Parter!
Vích
| 24.03.20 11:58
"Potvrdila se nutnost urbanisace architektury. " To je myslím důležitá věta ze zprávy, která odlišuje toto pojetí od zde paralelně disktovaného InterContinentalu nebo pozdější těžkopádné Pragrovo řešení s průvanem v podnoží. Tady tvoří repre parter budovy dokonce dvě podlaží. Architektura má blíže k bruselu než k brutalismu, to je na ní šarmantní, prostě stará škola.
Re: Fuchs
redakce
| 25.03.20 08:02
Jen pro vylíčení v jaké atmosféře musel Bohuslav Fuchs pracovat: sám byl v roce 1960 ve vykonstruovaném procesu podmíněně odsouzen ke dvěma letům žaláře a jeho zeť Mojmír Korvas za protikomunistické smýšlení strávil na počátku 50. let ve vězení pět roků (včetně uranových dolů).
jak dále
Petr Burian
| 25.03.20 11:19
Co by se s budovou tzv. nové scény dalo dnes udělat?
No... co by?...
šakal
| 25.03.20 03:20
... Já bych ji nechal. Esteticky to sice lidi dráždí (mně taky), ale není to odnikud moc vidět. A urbanisticky to celkem vyhovuje. Nic moc, ale ujde to.
Mně se ten Fuchs docela dost líbí… ale…koukám se podrobněji, ani on tam, chudák, s tím spojením Národní – Ostrovní nepracoval zrovna brilantně! Nechal tam jen takovej „nic moc kdoví jakej“ průlez krz barák. Zatímco udělat napříč blokem promenádu od piazetty před divadlem až k nábřeží by se úplně nabízelo! Kaskáda veřejných prostorů… krásný zážitek při průchodu z rušné městské třídy, kdy následuje oáza vnitřní zahrady s posedávajícími lidmi a v trávě zapíchnutými paraplíčky… kde vás rozveselí koketně v prostoru rozházené stupínky teras, rampy, cestičky a schůdky mezi různě vyvýšenými rabátky… a když už myslíte, že nic dalšího nepřijde, otevře se vám skrz nový dům jako výprava dalšího dějství průhled na řeku… na Žofín! Co by mohlo být v téhle urbanistické situaci hezčího a symboličtějšího!...
… A dneska? (7:- P)
Ale jó, já bych na to nesahal! Ještě by to dopadlo daleko hůř, kdyby tam něco měl vymýšlet cokoliv nového někdo ze současníků. To jsou bolavější místa v Praze (nebo v celých Českých zemích) a nikdo to už nikdy nenapraví.
co by tam tak postavili pánové .....
Oldřich Kupec
| 25.03.20 04:43
To je na závěr Vašeho příspěvku 25.03.20 03:20 velmi smutné konstatování pane Šakale. Ale souhlasím s Vámi.
Dnešní architektonické výtvory by byly ještě daleko horší.
A to je prosím prošívaná deka, všech hrůz v Praze futrál.
Co by tam tak postavili pánové Josef Zítek a Josef Schulz? No, je to jen spekulace, ale hezká spekulace.
Soutěž 2010 na Novou Novou scénu
Vích
| 26.03.20 12:18
My tam v soutěži v roce 2010 s kolegou Balharem navrhli toto
https://beau.wgz.cz/rubriky/architektura/nova-scena-narodnih o-divadla
Ve výsledku se ukázalo, že soutěž byla jen promo na nějaký nový fasádní materiál z umělého kamene. A jsme zase u dnešní krize vize. Doba je zamrzlá a architektura je jejím věrným zrcadlem. To se člověk může uaktivizovat a být vizionář na kvadrát, když ani ND a ministerstvo kultury nemá vůli budovat krásný svět a zanechat tu po sobě nějakou směrodatnou památku, pak nejlépe počkat na smrt.
A no jó!...
šakal
| 26.03.20 01:13
Co už tak holt s tim?! Člověk si posteskne... ale mohlo by to být ještě horší....

Představujete si, jak dnešní doba buduje dosud neexistující Novou scénu?!
Jak se nejdřív vybere staveniště pro extenzi Národního divadla v Podbabě.
Uspořádá se mezinárodní soutěž s předem favorizovaným prominentem zahraničních zkušeností a domácího původu...
Načež se tři čtvrtiny národa zděsí výsledku a jsou médii stigmatizovány jako spolek buranů a bobysudů.
Následně několik erudovaných architektů poukáže na to, že se plánovaná budova na zrušenou tramvajovou smyčku před hotelem Intenational nevejde. Za což sklidí v novinách odsudek kvůli "profesní zášti a zneuznanosti".
Jak prezident republiky pronese na adresu vítězného návrhu sarkastický komentář a je hbytě sdělovacími prostředky označen za "nástroj cizích vlivů" a rovněž za hlavního a jediného zhoubce zkázy celého projektu.
A jak se v závěsu několik starostů městských částí Prahy vyjádří v tom smyslu, že by na území své obce uvítali dotyčný svatostánek kultury, jelikož by jim to umožnilo získat dotaci na vyasfaltování cestiček vyšlapaných v trávě kolem metra, a pomohlo obnovit zrušenou autobusovou linku, která vozí místní báby do Kauflandu...

... Ne, ne – to už radši "prošívanou deku"!

(7;- ))
... Ne, ne – to už radši "prošívanou deku"!
Vích
| 26.03.20 01:52
Ta je nám, šakale, platná jak mrtvému zimník. Kulturní politika - knihovna, filharmonie, SEFO, přehlídka marnosti. A na Masaryčce zatím roste 200m dlouhý přetržený zlatý nosorožec pro 2500 Číňanů.
co třeba tak naši dnešní čeští studenti architektury
Oldřich Kupec
| 26.03.20 01:03
Pane Šakale, Vy máte vždycky pravdu !!!!
Ale, co třeba tak naši dnešní čeští studenti architektury ?! V rámci nějakých ročníkových prací, třeba by se tam nějaké kvalitní zrnko architektury a urbanizmu našlo?
I kdyby to bylo dobré jen pro budoucnost, nebo pro kvalitnější zadání dalších soutěží?
A pane Šakale, prosím slovo do pranice, nebylo by lepší dávat peníze na novou budovu Nové scény, než třeba na naše vojáčky v africkém Mali ?!??
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

Více staveb od Bohuslav Fuchs