Kanceláře ACCENTURE

Kanceláře ACCENTURE
Tým:Ing. arch. Barbora Tlučhořová Šímová, MgA. Adéla Vodrážková Prchlíková, Ing. arch. Pavel Šejna, Andrea Kroupová
Adresa: Plynární 1617/10, Holešovice, Praha, Česká republika
Realizace:2018
Užitná plocha:6200 m2


Kancelářské prostory jsou pro nás architekty vždy výzva. Nejsou to pouze studené prostory, ve kterých pracuje velké množství lidí, ale jsou to především prostory, ve kterých lidé tráví mnoho času a my bychom se měli pokusit jim tento čas co nejvíce zpříjemnit. Myslím, že není naším úkolem udělat ambiciózní prostory plné moderních výstřelků, materiálů a architektonických řešení, ale naším úkolem by mělo být především zajistit komfort zaměstnancům a cílit na jejich spokojenost a vytvoření pracovního prostředí, které bude inspirativní a zároveň se v něm lidé nebudou bát trávit čas. Snažíme se tohoto docílit příjemným architektonickým, materiálovým a barevným řešením, které by pracovníky nemělo nijak narušovat, ale spíše vybízet ke kreativnímu myšlení a práci. Vytvořit tak pracovní prostředí, do kterého se lidé budou těšit.

Patra budovy Visionary v pražských Holešovicích, která patří kancelářím Accenture, jsou koncipována na principu barevných sekcí jednotlivých oddělení. Oddělení jsou v barvách modré, žluté, červené, zelené a tyrkysové. Barevné odlišení má sloužit k lepší orientaci, ale také pro nás bylo koncepčním návodem, jak prostor dále pojmout a architektonicky a esteticky řešit. Chtěli jsme stále klidné pracovní prostředí open spacu v neutrálních přírodních tónech s jemnou barevností; vzhledem k tomu, že v pracovních prostorech je velké množství lidí a ti potřebují především klidné pracovní prostředí. Všechna pracovní místa byla navržena tak, aby bylo zajištěno maximální pohodlí pracovníků. Vzory koberců, zaujímající velkou část plochy kanceláří, jsou geometricky zajímavé v neutrální barevnosti v kontrastu k bílým pracovním stolům. Výraznými prvky se poté stávají barevné rámy prosklených příček, určující zmíněné jednotlivé sekce. Za jejich akustickými skly se schovávají silent boxy a meetingové prostory v barevných tonech té dané sekce, s barevnými grafikami na stěnách, barevnými koberci a nábytkem.

Prostor kanceláří Accenture je z velké části koncipován jako open space. Vzhledem k architektuře budovy, a tudíž i jednotlivým patrům kanceláří jsme se pokusili využít centrální střed jádra k nabalení všech ostatních funkcí kromě pracovišť, které potřebují dostatek světla a jsou tedy vždy orientovány k proskleným fasádám. Prostor nám to zajímavě člení na kancelářské pracovní prostředí, koridor a meetingové prostředí s relax prostory jako jsou např. průchozí coffee pointy. Na jádře jsou vestavné skříně sloužící jako šatní skříně, archivy nebo odkládací prostory. Polstrované lavice můžete využít jak k odpočinku, tak k pracovním povinnostem.

Jsem velice ráda, že se nám podařilo zachovat srdce každého patra, jímž jsou velké kuchyně, navazující na terasy. Kuchyně je považována za důležitou místnost k setkávání, k meetingům, přednáškám, nabízí odpočinkovou zonu a měla by být srdcem firmy, kde se lidé náhodně setkávají u kávy, čaje atp.,.. Jednoduché a účelné řešení kuchyně má sloužit ke každodenní potřebě všech zaměstnanců.

Vstupní prostor s recepcí by měl být jedinečný a měl by vyjadřovat firmu. Proto jsme využili grafických prvků ACC, které se nabízeli a formovali jsme je např. do tvaru recepčního pultu, který vychází z loga ACC a je tak unikátně vytvořený pro českou pobočku ACC. Dále jsme využili barevný gradient na skříních za recepcí, které vychází z barevnostních přechodů, které ACC využívá ke své grafické prezentaci.

Pro oživení způsobu sezení a pohybu v kancelářích jsou důležité netradiční formy meetingových prostor. Během dne je tak možné vystřídat několik druhů sezení a pomoci tak svému tělu i myšlení. Jednotlivé jednací místnosti mají své názvy, které vychází z barevnosti a přírodních motivů, které by měli odkazovat na českou zemi. ACC je sice zahraniční firma, ale jedná se o českou pobočku a rádi bychom těmito prvky a materiály na toto poukázali.
Materiály, které jsou zde použité, se protínají všemi částmi jednotlivých pater. Sjednocují, a tudíž ať přijdete do kteréhokoliv oddělení, i když bude jiné barevné sekce, tak se bude cítit jako součástí prostoru. Odpočinkovým zónám, polstrovaným lavicím vévodí barevně potažené sedačky, které jsou z dílny české firmy. Rovněž o branding design se postarala česká firma. Typický český materiál dub, se objevuje především v recepčním prostoru na podlahách a podhledu, ale také na deskách stolů. Grafické detaily jako je metoda válečkování na stěnách jednacích místností pochází z rukou českých malířů. Skleněné příčky jsou opět z dílny české firmy.
Doufám, že se nám podařilo propojit nejen požadavky na funkčnost a estetiku, ale také tradici českých řemesel s renomovanou firmou ACC, která má celosvětovou působnost.
Velkou odměnou pro nás bude pozitivní zpětná vazba a evidentní radost lidí, kteří tyto kanceláře užívají.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od jakub cigler architekti