Domy se žábrami

Domy ze skrzelami

Domy se žábrami
Soubor tvoří tři bytové domy, každý se dvěma byty a dvěma garážemi. Objekty se nachází v jižní části obce Zielonki nedaleko Krakova. V rezidenční oblastí převládají řadové domy z 90. let minulého století.
Nový investiční záměr nemohl pokračovat v podobném uspořádání, neboť jej v současné době zakazuje místní stavební zákon, což se může zdát nesystémovým krokem, ale je důsledkem utváření nových místních pravidel. Řadové domy nejsou v Polsku vnímání příliš pozitivně a způsobují tu mnoho urbanistických problémů. Nové nařízení určuje, že domy musí být umístěny samostatně uprostřed pozemku. Důsledkem tohoto nařízení musel být vyřešen problém husté zástavby, kdy ne všechna okna dobře slouží svému účelu, když jsou naproti oknům jiné budovy. Nezaručují totiž dostatek soukromí, jsou zakrytá a výhledy z nich mohou být často velmi omezené. Nepravidelné rozmístění oken celkové situaci také příliš nepomůže. Proto jsme okna natočili. Zvolené uspořádání brání pohledům mezi byty a zároveň nabízí širší zorné pole. Natočená okna navíc propouští do místností více světla. Sice jsou umístěny na západní a východní fasádě, ale směřují k jihu.
Pootočené stěny probíhají na celou výšku domu až po střechu. Podkrovní místnosti osvětlují neobvyklé vikýře. Díky nim domy působí, jakoby měly žábry – odtud pramení název stavby.
Stěny domu pokrývá tradiční omítka na střeše jsou falcované plechy. Obojí ve stejném barevném odstínu. Díky tomu působí budova uceleným dojmem. Schází tu typické barevné rozdělení na střechu a stěny. Okenní rámy a výklenky jsou zcela černé, což ještě více zdůrazňuje členění fasády a činí žábry ještě čitelnějšími.
Každá budova disponuje dvěma byty. Byt v přízemí má 63 m² a čtyři místnosti. Horní dvoupodlažní byt má šest pokojů a 95 m². Funkční uspořádání a minimální plochy věnované chodbám umožnily získat velké místnosti na relativně malé ploše, což plně odpovídá požadavkům zdejšího trhu s bydlením. Nosná konstrukce je převážně tvořena obvodovými stěnami, a proto lze uspořádání vnitřních místností měnit podle potřeb obyvatel.
Superhelix
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Superhelix Pracownia Projektowa